A láda
Annyi mindenesetre igaz, hogy az egyiptomi ábrázolásokon festett, berakott és házikó formában – éppúgy találkozhatunk vele, mint a túlhalmozott pompával kialakított római lakóházakban, vagy akár a jurták bejáratával szembeni falrészen.
A kora középkori európai bútorművesség fontos szereplői a ládák. A láda funkciója elsősorban a tárolás. A francia coffre de mariage, de a magyar kelengyeláda szó is őrzi nevében rendeltetését: házassága alkalmából kapta az ifjú feleség, és ruhaneműit tárolta benne. Ülőbútort éppúgy tartalmazhatott, mint ágyat vagy asztalt ha a szükség úgy kívánta. A két oldalán elhelyezkedő fülek pedig könnyen menekíthetővé tették s ez a tulajdonsága, mondhatni extrája, a háborús időszakokban nem volt mellékesnek mondható.
A láda ma
A legősibb bútorunk ma újra reneszánszát éli. Keresettek a fonott alapanyagból készült “mindent elnyelő” ládák, akár gömbölyű alappal is. A fából készült rusztikus modellek újra a hálószobák kedvenc darabjai lettek. Gyerekszobába pedig a (színes, műanyag) ládánál praktikusabb tárolót az elmúlt évszázadokban sem találtak ki.
A kabinetszekrény
A konyha után és mellett ambiciózus bútorunk még magasabbra tör. A holmi ruhák és edények tárolása nem elég neki, most már államtitkokra is vágyik. Az asztalon vagy állványon nyugvó, lehajtható lappal vagy két ajtóval nyíló láda, a homlokoldalán kacérkodó kis fiókokjaival, és titokzatoskodó rekeszeivel a kor igazi sztárjává válik. Meghajolva e törekvés előtt a 17. századtól Antwerpen a kabinetszekrények készítésének központja lesz: ébenfával borítja be őket, és csodás képeket pingál rájuk. A 17-18. század kabinetszekrényei olyan lélegzetelállítóak, hogy a sekrestyésszekrények is zavarba jöhettek tőlük.
A tároló ládának más köznépi – útjai is voltak. A szuszék (ácsolt láda) alakja szarkofágra emlékeztet. Oldalai és teteje nem egy darabból, hanem több zsindelyszerűen egymásra fektetett deszkából volt összeróva. Mivel ez a szerkezet nem volt alkalmas a differenciálódásra, a díszítetlen láda lassan kiszorult a szobabútorok családjából és visszakerült a konyhába, a kamrába, a padlásra vagy az eresz alá, s gabonát, lisztet raktároztak benne. A tisztaszobába tulipán nélkül, amúgy sem juthatott volna be.