Nincsen kerted, mégis szívesen gondoznád, szagolnád és nézegetnéd, és persze főznél a legszebb és legillatosabb gyógy és fűszernövényekkel? Nemcsak levendulát, de többféle gyógynövényt, fűszernövényt is telepíthetsz egy balkonládába az ablakpárkányon!
Erre az alacsonyabb növekedésűek alkalmasak, ilyen a petrezselyem, a metélőhagyma, a menta, a kakukkfű, a tárkony, és a majoránna. A magasabb növények dugványaiból is telerakhatod a ládát! Ilyen a levendula, zsálya és az illatos gólyaorr.
A legfontosabb teendőd egy olyan ládát beszerezni, amely a felesleges vizet a lefolyónyílásán keresztül elvezeti. Ha ilyen nincs rajta, akkor gondoskodni kell róla!
1. A láda legalább 30 cm-es mélységű legyen! Aljára valamilyen szilárd anyagréteget tegyünk, ez lehet kőzúzalék, kavics, törött cserépdarabok. Ezt takarjuk le tőzegréteggel!
2. Ezután tedd a ládába a földkeveréket! A felesleges víz eltávozhat, a szükséges vizet a tőzeg megtartja.
3. Az öntözést lassan és óvatosan végezzük, kerüljük a túlöntözést. A talaj felszínének nedvességét tapintással ellenőrizzük! A növények megfelelő növekedéséért a hajtáscsúcsokat csípjük vissza, távolítsuk el az elvirágzott növényi részeket!
Balkonládában nevelhető legfontosabb növények: Bazsalikom: a hosszú élettartamért akadályozzuk meg a virágzást! Késői felhasználás érdekében nyár közepén újra vethető! Metélőhagyma: biztosítsuk a jó tápanyag- és vízellátást! Petrezselyem: tavasszal, majd nyár végén újra vethető! Kakukkfű: magról vagy dugványokról egyaránt felnevelhető, tartózkodjunk a túlöntözéstől! Zamatos turbolya: tavasszal, majd nyár végén újra vethető. Majoránna: a kakukkfűhöz hasonlóan nevelhető. Zsálya: dugvánnyal szaporítsuk, és nyírjuk gyakran! Tippek, hasznos oldalak: Mindent a gyógynövényekről, sőt még annál is több! » Kertépítés kicsiben és nagyban » Teraszon innen és túl » A téli hangulatjavító, frissítő gyógynövényekről itt olvashatsz » |
De nemcsak balkonládába, hanem bármilyen hangulatos edénybe, dobozba vethetsz, ültethetsz gyógynövényt! Nagyon jók erre a célra például a piacokon kapható különféle formájú agyagedények. Agyagedénynél arra kell figyelni, hogy az edény gyorsan kiszárad, ezért ügyelni kell a folyamatos vízellátásra!
A konzerves dobozokat befestheted, ehhez a halvány vagy szürke, nem hivalkodó színek a legjobbak.
Ne használj kerti földet, mivel annak nem megfelelő a szerkezete!
Amikor a növények már megfelelően növekednek, vigyázzunk, hogy a talajt enyhén nedvesen tartsuk. Ennek az a trükkje, hogy hagyjunk elég időt arra, hogy az edénybe beszívódott víz elpárologhasson, mielőtt újból öntözzünk.
Útmutató a gyógy- és fűszernövények sokrétű felhasználásához (Egmont Kiadó 2004.) A gyönyörű album nemcsak bemutatja a gyógynövényeket, de hasznos tanácsokat ad kerti elhelyezésükhöz, gyűjtésükhöz, szárításukhoz. Megtudhatod, melyik fűszernövény melyik ételhez jó. Megtanulhatod, hogyan lehet növényekkel fonalat festeni, sőt akár gyógynövényes bort és sört is készíthetsz! A befejező részben igazi lexikont találsz a legteljesebb növényfelsorolással, jellemzőkkel, hatásokkal. A könyvről még többet itt olvashatsz! » |