A Nap első tavaszi sugarai mindenkiből előcsalogatnak egy kis derűt, jó esetben még tennivágyást is, ami a háziasszonyoknál sőt, talán mondhatom: a nők nagy részénél – a lakás kitakarításának kényszere körül manifesztálódik legelőször.
Főleg az ablakpucolásnál. Legjobb esetben is karácsony óta nem nyúltunk hozzá, minek is tettük volna, ha egyszer úgyis azonnal bepiszkolódik?! Másrészt pedig egyébként sem sütött annyira a Nap, hogy észrevehettük volna, nem süt át az üvegen…
Történelmi takarítás avagy a takarításnak is van története…
No, de mielőtt seprűt ragadnánk, emlékezzünk vissza, milyen hagyományai vannak az emberi környezet tisztántartásának. Bizony, bizony, a takarítást már Mózes is említi a Bibliában, és az ókori Egyiptomból is vannak olyan emlékeink, amelyek bizonyítják ezt a szokást. Akkor persze még rabszolgák végezték ezt a munkát, foglalkozásszerűen viszont csak a 19. század közepétől kezték el űzni. Tévedés azonban azt gondolni, hogy a takarítókat a történelem során lenézték volna, sőt. Ebből az időből például fennmaradt egy fénykép, amely az angol Trinity College színes bőrű takarítóját, Professor(!) Jimet ábrázolja. A fotót állítólag maguk a diákok rendelték a férfi iránti tiszteletük és szeretetük jeléül.
A magyar néphagyományban az igazi tavasz kezdetét Szent György napjától, vagyis április 24-től számolják. Ekkor hajtották ki először az állatokat a legelőkre, és azt tartották, a földbe rejtett kincs ilyenkor megtisztul, lángot vet, ezért könnyen meg lehet találni. Ez utóbbi még egy indok lehet arra, hogy várjunk még a nagytakarítással
|
Az is igaz persze, hogy akkoriban még korántsem állt rendelkezésre annyi takarítószer- és eszköz, a súrolókefén és a seprűn kívül nem nagyon volt más mivel nekilátni a tisztogatásnak. Tisztítószerként benzint, terpentinolajat, lúgot és szalmiákszeszt használtak, tehát arra mérget lehet venni, hogy sem kellemes virágillat, sem az óceán frissessége nem lengett be egyetlen portát sem…
A polgári társadalom fejlődésével persze később megjelentek a különféle takarítógépek, az elsők között a porszívó elődjével, amely eleinte csak fújta port, idővel kitalálták szívó verzióját is. Egyre fontosabbá vált, egyre nagyobb igény mutatkozott a takarítás iránt, mára pedig odáig jutottunk, hogy minden háziasszonynak az a leghőbb vágya, hogy a makacs foltokat és szennyeződéseket könnyedén, egy mozdulattal, minél kevesebb súrolással, sőt lehetőleg egyetlen könnyed mozdulattal eltávolítsa a lakás bármely szegletéből… (Aki pedig nő létére nem varázslatos és paradicsomi illatú folteltávolítókkal álmodik, az vessen magára, és ne is tekintse önnönmagát a fogyasztói társadalom megbízhatóan vásárló tagjának!)
Az utóbbi egy évtizedben megduplázódott az asztmások száma Európában, és mivel időnk nagy részét zárt térben töltjük, egészségügyi szempontból is fontos bizonyos időközönként egy-egy nagyobb lakástisztítást végezni, mert a heti egyszeri, szokásos takarításnál általában kimaradnak olyan helyek, ahol ugyancsak sok allergizáló poratka telepszik meg. Nem is beszélve arról, hogy a levegő szabad szemmel nem látható részecskéi, például a pollen vagy dohányfüst is árthatnak az allergiára hajlamosaknak, a gondos takarítás viszont csökkenti ennek lehetőségét. |
Lássuk, mire lesz szükségünk: a vödör, felmosórongy, szivacs, partvis, porszívó természetesen elengedhetetlen kellék. Emellé kellenek még a különféle tisztítószerek, ablakpucoló, általános lemosó, vízkőoldó, bútorfény, kinek-kinek igénye és kedve, bevált szokásai szerint.
Aranyszabály, hogy a takarítást mindig felülről lefelé és bentről kifelé végezzük. A konyhában érdemes időnként kitörölgetni a polcokat, de először itt is a felső régiót kell letisztítani. Ha nagy a piszok, először porszívózzuk le, aztán essünk csak neki a szivaccsal. Az egyes bútordarabok, hűtőszekrény mögötti, melletti részeről a bútorokat is el kell húzni, ki kell tisztítani, mert ezeken a helyeken mindig sok por és morzsa összegyűlik és előszerettel tanyáznak itt a különféle nemkívánatos állatkák is.
A nappali, a gyerekszobák és a háló többnyire egyszerűen csak porosak. Kezdjük először a pókhálózással, majd a könyvek, polcok, lámpaburák gondos letörölgetésével, aztán jöhetnek az ablakok, végül a porszívózás, ezúttal a kanapék, ágyak, és lehetőség szerint szekrények mögött is!
Felkészülni, vigyázz, kész… |
A padlószőnyeget tisztíthatjuk a szárazon és nedvesen is, a száraz tisztítás azonban azonban nem olyan hatékony. Szőnyegtisztító habbal viszont fel lehet oldani a különböző foltokat és ha meleg, szellős időben végezzük a tisztítást, nem is kell napokig várni a száradásra.
Sajnos a fürdőszobában is éppen elég rés van, ahová beülhet a por, ráadásul a pára miatt könnyen megtelepednek a meszes, vízköves lerakódások. Ezek a megfelelő, enyhén savas tisztítószerekkel gyorsan feloldhatók, eltüntethetők. Ne felejtsük el: lámpatestek, pókhálók itt is lehetnek, ezekkel kezdjük a takarítást ebben a helyiségben.
Amit ne felejtsünk el: – portalanítani, kimosni, lecserélni a függönyöket, drapériákat, párnahuzatokat, terítőket – leporolni a falakat – ecetes vagy szódabikarbónás vízzel kimosni a hűtőszekrényt – megtisztítani a tükrös felületeket – lemosni az ajtókat – kiporszívózni az ágymatracokat Hasznos tippek a munka megkönnyítéséhez: |
Ha végzünk, telepedjünk le egy csésze frissítő tea mellé, vegyük kézbe a takarítás során megtalált kedves könyvet, régi újságot és lazítsunk. Élvezzük a tiszta illatot, a rendet, a nyugalmat és a tavaszt! Megérdemeljük!
Kérhetsz segítséget! Takarítócégek: Cleanexpress » Brillant » Tiszta Parti » Truta Zsuzsanna » Merano Hungary » Cirokseprű » Fórumok, cikkek: |