A vasztu több mint 5000 éves, ősi építészeti tudomány. Az Indiából származó módszer leírása már a védikus írásokban is szerepel. Egy olyan komplex térenergetikai rendszerről van szó, amely figyelembe veszi a bolygók állását, a Föld mágneses mezejét, az épületben élők asztrológiai adatait, a gravitációt, az öt alapelem (tűz, víz, föld, levegő, éter) alapvető tulajdonságait, összességében minden olyan tényezőt, amely az energiaáramlást befolyásolja. A cél egy harmonikus, pozitív energiákkal dúsított tér létrehozása, ahol a benne élők jól érzik magukat, összhangban vannak a természet erőivel, egészségesek és boldogok.
Lehetőség szerint nyissunk minél több ajtót, ablakot … |
A vasztu szó szanszkrit eredetű, lakóteret vagy épületet jelent. |
Bátran használjuk a színeket… |
Érdemes végiggondolni, kinek-kinek milyen fekvésű a háza, lakása. A vaszati szerint északról és keletről érkeznek a pozitív energiák. Ezt támasztják alá különböző fizikai vizsgálatok is. Vagyis az északi és keleti energiáknak kellene kitárnunk az ajtót, ablakot.
Magyarországon azonban a leggyakrabban éppen a déli és nyugati fekvést részesítik előnyben, hiszen innen kapjuk a legtöbb fényt. Nem véletlen, hogy a legtöbben déli fekvésű otthont keresnek maguknak. Míg a vasztu építészet egész falvakat hozott létre, amelyek pontosan megfelelnek a szabályoknak, addig mifelénk inkább a spontán építkezés terjedt el, vagyis a városok, falvak fokozatos terjeszkedése. Lehet, hogy a magyarok búja, bánata, összes sírva mulatása a vaszati hiánya miatt van?
No, de mit tegyen az, aki mégis ki szeretné tárni ajtaját a vaszati előtt? Ha már adott a hely, vagy nincs lehetőség új épület tervezésére, lehet kisebb és nagyobb változtatásokat végezni a berendezésen. Lehetőség szerint nyissunk minél több ajtót, ablakot. Ha lehet, próbáljunk változtatni a helyiségek funkcióin. Inkább a déli vagy nyugati oldalra tegyük a lomtárat és a vizesblokkot, az északi, keleti oldalon legyenek a főbb a helyiségek, a konyha, nappali és a hálószoba. Változtassuk meg a bútorok helyét! Az északi oldalon kerüljük a súlyos, nehéz bútorok, gardróbszekrények használatát. Bátran használjuk a színeket, a pozitív oldalakon kerülve a sötét árnyalatokat. Inkább erősítsük a teret energikus színekkel, keleten fessük a Nap színeire a falat, míg északon a zöld lehet jótékony hatású. Vessünk be energetikai eszközöket, vagyis tükröket, képeket, ásványokat és nem utolsósorban növényeket, amelyekkel segíthetjük a pozitív energiák áramlását. Nagyobb változás érdekében nyissunk új ablakot vagy ajtót a lakás északi, keleti részére, vagy ha netán eleve két bejárattal rendelkezik a ház, használjuk a kedvezőbb fekvésűt! A feng shuihoz hasonlóan a különböző elemek jelenlétével (egy kancsó vízzel, gyertyákkal) erősíthetjük, de gyengíthetjük is az energiákat. |
A szülői háló legideálisabb helye délnyugat |
A szülői háló legideálisabb helye délnyugat.
Ne északi irányban legyen az ágyunk!
A hálószobába ne tegyünk olyan helyre tükröt, ahol félálomban láthatjuk magunkat benne!
A konyhát a tűz elem jelképezi, ezért legideálisabb, ha nyugaton van.
Ha a konyhában étkezünk, tegyük a helyiség nyugati részén, fessük meleg színűre a falakat, hogy serkentsük a jó étvágyat!
Munka közben (akár otthon, akár munkahelyen) arccal észak vagy kelet felé forduljunk, ez segíti a koncentrációt!
Házunk főbejáratával szemben ne legyen temető, kórház vagy templom!
Északkeleten ne tároljunk szemetet!
Délnyugat a múltat jelképezi, ne tegyük ide jövőnk tárgyait, és gyermekeink fényképét se!
Északkelet pedig a jövőnk szimbóluma, ne tartsuk itt a múlt tárgyait!
Tippek, linkek: A Vaszati Szövetség honlapja » Fórum a vaszatiról » Könyvek: – Marcus Schmieke: A vaszati alapjai – Édesvíz Kiadó 2000. – Marcus Schmieke: A tökéletes otthon kulcsa – Bioenergetic Kiadó 2003. |