nlc.hu
Otthon
Járjuk be a nagyvilágot!

Járjuk be a nagyvilágot!

A kisiskolások, akik némi tudással felvértezve kutatják a világ dolgait, szívesen böngészik a színes térképeket és vég nélkül teszik fel kérdéseiket a felnõtteknek.






Kattints a képre a nagyításhoz!

A hat-hét évesek érdeklődésének középpontjába először az állatok és a növények kerülnek, majd jönnek a zászlók vagy a nyelvek. Ezen az óriás textil világtérképen – amely még a gyerekszoba falát is díszítheti – könnyen elsajátíthatják a gyerekek a földrajz alapjait. Elkészítése gyerekjáték: szinte varrás nélkül, csak ragasztással összeállítható.

A térképpel ismerjük meg a Föld országait, népeit, zászlóit és a lakók által beszélt nyelvet. Legegyszerűbb, ha kis papír-darabokra írjuk a neveket, vagy színezzük megfelelő színekre, majd egy-egy fogvájóra ragasztva tűzhetjük a térképre.






 Megvalósítható 2400 forintból


Alapanyagok, kellékek: 





– 80×100 cm világoskék termoanyag (polár)
– 35 cm világosbarna termoanyag
– 10×30 cm fehér termoanyag
– különböző színű dekorfilc-darabok
– 2 db 1 m-es farúd, seprűnyél (1-2 cm átmérőjű)
– 75 cm tépőzár (5 cm széles)
– ragasztóspray
– kétoldalú ragasztó (5 cm széles)
– 1 ív vékony karton
– selyempapír
– indigó, filctoll, olló, ceruza, világoskék cérna







A térkép és az állatok sablonja megtalálható a Praktika szeptemberi számában.



Az elkészítés menete

Előkészítés:
A világoskék anyag hosszanti oldalaiból hajtsunk vissza 5-5 cm-t, és az anyagszél mentén levarrva alakítsuk ki a rudak helyét. A mellékletből másoljuk ki kétszer a térképet selyempapírra. Az egyiken vágjuk körbe a földrészeket, a másikat hagyjuk egészben.







Kattints a képre!

1. A földrészek szabása
A földrészeket és szigeteket fordítva fektessük a barna anyag hátoldalára, filctollal rajzoljuk körbe és vágjuk ki őket. Az Antarktiszt ugyanígy fehér termo-anyagból szabjuk ki. (A fordítottan szabott földrészek a színoldalról mutatják majd a valódi formájukat).








Kattints a képre!
2. A földrészek elhelyezése

A második sablont fektessük a kék termora, és a földrészek körvonalait (ceruzával átszurkálva) másoljuk át az anyagra. Mindig a kontúrokon belül jelöljünk, hogy a ráfektetett földrészek eltakarják a vonalakat. A földrészek hátoldalát egyenként fújjuk le ragasztóspray-vel (vagy folyékony univerzális ragasztóval), és ragasszuk őket a megfelelő helyre.



3. Az állatok elkészítése




Az állatmintákat rajzoljuk át indigóval a kartonra, és nagyjából vágjuk körbe. Vágjunk a színes filcekből az állatoknak megfelelő méretű darabokat, fújjuk le a hátoldalukat ragasztósprayvel, és simítsuk őket a kartondarabokra. Vágjuk körbe az állatokat a vonalak mentén. A tépőzár “horgos” felére ragasszunk kétoldalú ragasztócsíkot, és vágjuk fel 3 cm-es darabokra. Húzzuk le a védőfóliát, és ragasszuk az állatfigurák hátoldalára a darabokat. Ha szükséges, vágjuk le a kilógó részeket. (A tépőzár “bolyhos” felét nem fogjuk használni.) A több színből álló állatokhoz vágjuk ki és ragasszuk fel az apróbb filcdarabokat, vagy filctollal színezzük ki. Az állatokat ezután már a térkép megfelelő helyére nyomhatjuk.







Ráadás ötlet
A ragasztóspray használatakor helyezzük a földrészeket és az állatokhoz való filcdarabokat egy nagyobb kartondobozba, mert így nem fog szétszóródni a finom permet. Tegyünk újságpapírt is a doboz aljára, amelyet minden fújás után cseréljünk, hogy az újabb textildarabok ne ragadjanak bele az előzőleg fújt ragasztóba.



Alapanyagok, kellékek:
– termoanyag, 950-1200 Ft/m (Fortuna Méteráru)
– ragasztóspray, 870 Ft (Panton)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top