Engedd szabadjára a képzeleted! |
Addig nem is foglalkoztam a falimatricák gondolatával, amíg nem kaptam ajándékba egy hatalmas táblányit. Persze már előtte is láttam, de mindig csak olyan mintákat, amelyek nem mozgatták meg a fantáziámat. Csak néhány egész képes falimatrica mutatja teljes formáját a megvásárlás pillanatában, a legtöbb azonban apró, az első pillanatban nem túl sokatmondó darabokból áll. Érdemes ilyenkor az összeállított mintaképet megnézni. Az apró darabokból álló matricák előnye, hogy a javasolt összeállításon kívül mindenki kedve szerint variálhatja, szabadon ragaszthatja fel őket. |
Járj a divat előtt
Külföldön már nagy őrület a falimatrica, itthon még csak most kezd terjedni, pedig a fal dekorálásának könnyű, egyszerű és ötletes módja. Nem kell tapétára költeni, elég egyszínűre festeni a falat, kiválasztani a színben hozzá illő és stílusunknak megfelelő matricát, majd felragasztani. A matricakínálat pedig igen bőséges.
A retro-, barokkos, pop-art, nonfiguratív matricákon kívül vannak egészen őrült minták, állatfigurák és gyerekszobába illő meseszerű dekorációk is. Népszerűek a stilizált fákat és virágokat megjelenítő matricák, de a legújabb trend szavakat, idézeteket vagy éppen kedvenc receptünket ragasztani a falra.
A falimatricák témától függően készülnek egy színben, illetve színes változatban is. Az egyszínű növénymotívumok visszafogottabbak, a színes változatok élénk és vidám falfestményre emlékeztetnek.
Wild at heart matricák (Inno Shop) |
Hogyan működik?
Az öntapadós falimatrica felragasztásához nincs szükség se ragasztóra, se szaktudásra. Elmagyarázni bonyolultabb, mint megcsinálni. Nem kell aggódni, hogy a minta hogyan adja ki magát a falfelületen, hiszen szabadon variálható, különböző alakzatokban állítható össze.
Mielőtt nekiállnánk a motívum összeállításának, célszerű megtisztítani a falfelületet. Ha látszólag tiszta, akkor sem szabad kihagyni a biztonsági portalanítást, a matricák ugyanis sima, száraz falfelületre ragadnak a legjobban.
A bátrak azonnal kezdhetik a ragasztást, az óvatosabbaknak érdemes először megtervezni az egész mintát. Ezt nemcsak a padlón lehet megtenni, hanem a falon is, ahova a még nem ragadó matricákat ideiglenesen celluxszal rögzíthetjük.
Hosszabb és egyenes matricadaraboknál célszerű vízmértéket vagy éppen falra ragasztott madzagból „irányzékot” készíteni. Fontos, hogy a grafika megfelelő részei tökéletesen egyenesek legyenek, különben elvesztik szépségüket, eleganciájukat.
Kisebb daraboknál eltávolíthatjuk a matrica egész alsó fóliáját, viszont mindig az egyik „sarok” felragasztásával kezdjük a minta falra ragasztását, és folyamatosan haladjunk átlósan és kifelé. Így a felragasztott matrica nem lesz buborékos.
Nagyobb matricadaraboknál csak fokozatosan húzzuk le a ragasztóréteget fedő fóliát, mindig csak annyira, amennyit a következő mozdulatokkal azonnal a falra is ragasztunk. Az utóbbi módszerrel elkerülhetjük a matrica összeragadását is.
Az utolsó lépés a matrica fajtájától függ. Sok esetben nincs a matrica tetején egy felső fólia, de az apró részletekből álló dekorációknál biztosan találsz ilyet. Ekkor az utolsó lépés a felső fólia eltávolítása, és már készen is van az új fal.
Nem csak falra…
A falimatrica terjedt el mint elnevezés, pedig a szobamatrica is helyes lenne, hiszen a matricákat nemcsak falra lehet ragasztani, hanem kedvünk szerint ajtóra, szekrényre, ágytámlára, beépített szekrényajtókra, de akár a hűtőszekrény ajtajára is. Illetve egy-egy dekorációt végigvezethetünk falon és ajtón is.
Egészen különleges asztalunk lesz, ha az asztallapra matricákat ragasztunk, majd üveglapot helyezünk föléjük. Ha falak matricázásáról van szó, nem szabad elfelejtkezni a plafonról sem. Néhány matricát kifejezetten oda terveztek.
Üzletek, ahol beszerezheted a falimatricát:
InnoShop » Árak: |