1. Házszámosdi |
A készen kapható mozaikdarabkákat szilikonos ragasztóval egyenként ragasszuk fel a porcelántáblára. Száradás után keverjük csomómentesre a fugázóanyagot, és a tejfölsűrűségű pépet fapálcikával vagy spaklival simítsuk a hézagokba. 10-15 perc száradás után letörölhetjük a felesleget egy vizes szivaccsal. Mintegy fél óra elteltével fényesre tisztíthatjuk a mozaikokat egy kis ecetes vízzel.
Tipp: ezzel a technikával gyárthatunk „jelzőtáblákat” is a háló-, a fürdő- vagy a gyerekszoba ajtajára.
Katt a képekre a nagyobb méretért! |
2. Mozaikgolyók |
Mi is készíthetünk mozaikot, ha a kiválasztott porcelán- vagy kerámiatárgyat egy vászonruhába tekerjük, és kalapáccsal összetörjük. A hasonló nagyságú darabokat ragasszuk a hungarocellgömbökre, és fugázzuk ki a hézagokat. Dekorkavicsokat is használhatunk hozzá.
Tipp: fugaszínezővel bármilyen árnyalatúra varázsolhatjuk a mozaikok között a gömböket.
3. Kancsó a falon |
Ha a porcelánkészletből egy-egy darab elreped vagy eltörik, nem kell feltétlenül kidobnunk. Egy mély képkeretbe töltsünk az előírtnál sűrűbbre kevert fugázóanyagot, majd még mielőtt megszilárdulna, nyomjuk bele a sérült tányér, a félbetört csésze vagy kancsó darabjait.
Tipp: a kompozíciót mi a konyha vagy az étkező falára javasoljuk.
4. Mécsesek |
Egy egyszerű, átlátszó mécsestartóból is különleges darabot készíthetünk. A hobbiboltokban kapható színes, repesztett üvegmozaik lapjait törjük tetszés szerinti alakra, majd ragasszuk őket a mécsestartóra. Végül az 1. pontban leírt módon fugázzuk ki a köztük lévő hézagokat.
Tipp: fugázás helyett használhatunk szilikonos (száradás után átlátszó) ragasztót is a lapocskák közé, a hatás így sem marad el.
5. Székből asztal |
A 70-es években volt nagy divat a pilleszék. Szedjük elő a garázsból, és alakítsuk át lerakóasztallá. Vegyük le a tetejét, fordítsuk meg, és töltsük meg a peremig sárgára festett fugázóanyaggal. Mielőtt megszilárdulna, nyomjunk a közepére egy színes kerámiatányért. A körülötte lévő részeket csíkos mozaikdarabkákkal töltsük ki.
Tipp: az eredeti tetőt fordítva rögzítsük szilikonos ragasztóval a szék tölcsérszerű felső részére.
6. Tarka tálca |
A szürkés horganyzott lemezből készült tálcán jól érvényesülnek a sokszínű mozaikdarabkák. Ha kör alapra ragasztunk, kívülről kezdjük, és a középpont felé haladjunk.
Tipp: a megmaradt mozaikokkal díszíthetjük egy kancsó fülét is.
Kellékek
törött kerámia- és porcelándarabkák készen kapható mozaik ovális porcelántábla (házszámnak) fémkancsó tálca fugázóanyag |
hungarocellgömb képkeret F. BS szilikonos ragasztó műanyag ülőke („pilleszék”) kalapács, fapálcika vagy spakli mécsesüveg |
Mozaikrekordok
• A legrégebbi fennmaradt mozaikemlék Mezopotámiából származik, és egy geometriai mintákkal teli oszlopon található. Ma Berlinben tekinthető meg a Pergamon Múzeumban.
• Egy albán művész, Saimir Strati rajong az őrült mozaikokért. Több mint ötszázezer szögből rakta ki Leonardo da Vinci arcképét, amivel beírta nevét a Guinness-rekordok könyvébe. A férfi parafa dugókból is készített már közel száz négyzetméteres képet.
• A legfinomabb magyar mozaikot 12 125 darab csokikockából rakták ki állami gondozott gyerekek 2007-ben. A nyertes mű a Macskafogóból ismert Grabowski egeret ábrázolta.
• Kaliforniában van egy óriási szoborpark, ahol mindent mozaikdarabok díszítenek. A Queen Califia’s Magical Circle Gardenbe látogatók megcsodálhatnak például egy 125 méteres mozaikkígyót és egy mozaiklabirintust is.
Tipp: Kattints a képekre a nagyobb méretért!
Cikkünk az Otthon magazin 2009. augusztusi számából közölt részletet.
Ízelítő a tartalomból: • A parti túra kellékei Extra tipp: még több lakberendezési tippet, ötletet találsz a megújult Otthon magazin honlapján: www.otthon.hu » |
Forrás: Otthon magazin