Társaságkedvelő rágcsáló
A rágcsálók rendjébe tartozó kisemlős, a degu eredeti élőhelyén (Dél-Amerikából származik, Chilében őshonos) a legközönségesebb rágcsálók egyike, Európában azonban (így nálunk is) egyre népszerűbb házi kedvenc. A kifejlett példányok testhossza 15–23 cm, súlyuk 170–300 g, bundájuk színezete a világosbarnától a szürkésbarnáig váltakozik.
Eredeti élőhelyükön a hegyvidéki füves, bokros, bozótos területeket részesítik előnyben, s életük jelentős részét földbe vájt labirintusaikban töltik. Ha ellenséget szimatolnak, pánikszerűen menekülnek a maguk ásta járataikba, hogy innen lessék a veszély elmúltát. Igazi társas lények, nagy csapatokban élnek, imádnak sütkérezni a sziklákon, s közben szinte egymás hegyén-hátán heverésznek.
Bohókás imposztor
Leendő kedvenced kíváncsi természetű, kitűnő játszótárs és emellett igen tanulékony is. Új környezetével hamar megbarátkozik, a kitartó szelídítésnek és az állandó törődésnek (merthogy erre rendesen igényt tart) köszönhetően igen gyorsan kezes báránnyá válhat. Sok-sok örömteli perccel gazdagítja majd életedet, de nem árt tudni, hogy a rosszalkodás sem áll távol a természetétől. Minden útjába kerülő s számára új dologgal igyekszik minél közelebbi ismeretséget kötni, hol csupán szaglászás, hol pedig rágcsálás formájában, s ez utóbbi egy elektromos vezeték esetében életveszélyes mutatvány lehet. (Nagyon fontos tehát, hogy mielőtt hazavinnéd, a kábeleket degubiztos módon helyezd el, s minden lehetséges óvintézkedést tegyél meg.)
Az ideális otthon kellékei
Mivel eredeti élőhelyén élete jó részét föld alatti üregekben tölti, gondoskodnod kell mesterséges búvóhelyről. Ez lehet egy kisebb méretű odvas fatörzs, törött virágcserép, vécépapír-guriga, vagy bármi más, amiről úgy véled, hogy kellő rejtekhelyül szolgálhat a kis kedvenc számára. Egy-két faágat sem árt elhelyezni a ketrecben, egyrészt remek ücsörgési lehetőséget nyújt, másrészről fogkoptatásra is kiválóan alkalmas.
A totális komfortérzet megteremtésében döntő szerep jut a jól megválasztott alomnak, erre a célra többnyire finomszemű homokot (imád hemperegni benne, és a bundáját is ennek segítségével tartja tisztán), szitált faforgácsot vagy szénát (jól belefészkelheti magát) használj. A homokot ugyan könnyen „kifetrengheti” a ketrecből viháncolás közben, de a ketrec alá helyezett nagy tálcával ez a probléma is kivédhető.
Meddig él a degu? A természetben csupán 1 év az átlagéletkoruk, a fogságban tartott példányok azonban a 4-5 évet is megérik. |
A degu etetése
Alapvetően sok mindent megeszik, kezdve a szénától, a lucernán át (ezeket csak szárítva vagy fonnyasztva add neki) a kereskedésekben kapható magkeverékekig. Az olajos magvakkal (napraforgó, tökmag, dió) csínján bánj, vagy inkább hagyd ki az étlapról, mert kedvenced könnyen elhízhat tőlük.
A friss zöldségeket nagyon szereti (saláta, tyúkhúr, sóskalevél, répa, reteklevél), a puffasztó hatású zöldségeket, gyümölcsöket (pl. karfiol, kelkáposzta, karalábé, bab, banán) azonban jobb, ha elkerülöd, krumplihéjat pedig soha ne adj neki, mert számára mérgező! Friss vízről mindennap gondoskodnod kell – a célnak egy sima önitató is megfelel, nagyon hamar megtanul inni belőle, de napi folyadékigényét friss, idényjellegű gyümölcsökkel is csillapíthatod. Édességgel – habár minden további nélkül vevő rá – ne kényeztesd, mert hajlamos a cukorbetegségre.
Egyedül vagy párban?