Az erdők alján virágszőnyegként elterülő ciklámen a gondos szelekció és a kitartó nemesítés sikerének köszönhetően mára a XXI. század egyik legkedveltebb téli szobanövényévé vált.
Korábban még öt évig tartott, amíg a magból virágzó tövet neveltek, ma, a keresztezéseknek és a nemesítésnek hála, alig egy évre rövidült ez az idő. A másik nagyobb változás a növény méretében mutatkozik: míg korábban a nagyobb ciklámeneket kedvelték, hatalmas virágokkal, mostanában egészen aprókat nevelnek, amelyek éppannyira erősek, éppoly gazdagon virágoznak, mint méretesebb társaik. Sokak szerint az az ideális méret, amely befér a két ablakszárny közé – már akinek van ilyen régimódi, dupla nyílászárója.
Hűvös helyen nyílik sokáig
A ciklámen hűvösben érzi jól magát, szeptembertől márciusig olyan gazdagon virágzik, hogy néhány szál akár még vázába is kerülhet. A virágok a hófehértől a számtalan árnyalatú rózsaszínen át egészen a mélyliláig pompáznak, a cirmos szirmúak különösen szépek.
Tudtad? A ciklámen a Földközi-tenger vidékéről származik, és Angliából indult lassan háromszáz éve tartó, világhódító útjára. |
Milyet vásároljunk?
Csak friss, zöld, kemény levelű, egészséges példányt vigyünk haza. Figyeljünk arra, hogy a nyílott virágok mellett sok bimbó is legyen a növényen: emeljük fel a cserepet, és nézzünk a levelek alá, hogy lássuk, mennyi lapul a gumón.
Hogyan gondozzuk?
A cikláment nem nehéz gondozni, de néhány dolgot érdemes betartani.
• Öntözéskor nem kerülhet víz a gumóra és a bimbókra, ezért állítsuk a növényt lapos tálkába, és csak abba öntsünk vizet. Kedvencünk felszívja a számára szükséges mennyiséget, amit nem, azt nagyjából fél óra múlva öntsük is ki a tálkából, mert a pangó víz árt a gyökereknek.
• Melegebb szobákban gyorsabban elvirágzik a ciklámen, ezen úgy segíthetünk, ha éjszakára hűvösebb helyre visszük.
• Az elnyílott virágokat ne vágjuk le, inkább csavarjuk meg a szárukat. Így közvetlenül a gumótól válnak majd el, nem marad a helyükön csonk, amelyen könnyen megtelepedhetnek a kórokozók.
Csináld magad!
Magunk is szaporíthatjuk a cikláment, ha a nyugalomban lévő gumót kettévágjuk. A vágási felületet mártsuk faszénporba, és várjuk ki, amíg beszárad. Ezután ültessük a fél gumókat külön-külön cserépbe, de tartsuk meg az eredeti helyzetüket! E módszerrel különösen nagy és erős tövekre számíthatunk. |
Jövőre újra nyílhat
Az igazi „zöldujjúak” képesek az elnyílott töveket sok-sok éven át újra virágzásra bírni.
• Ha már nincsenek virágok a növényen, egyre kevesebb vízzel öntözzük, hogy a gumó nyugalmi állapotba kerüljön.
• Amennyiben van rá mód, nyáron tegyük ki a cikláment a kertbe vagy az erkélyre, de kizárólag árnyékos helyet válasszunk neki. Ne ijedjünk meg, ha elveszti leveleit, csak erőt gyűjt az új szezonra.
• Amikor nyár végén a gumón megjelennek a picike levélkezdemények, kezdjük újra öntözni, kéthetente tápoldatozni. Át is ültethetjük, de figyeljünk arra, hogy a gumó egyharmada mindenképpen a föld fölött maradjon. Ne felejtsük el még a fagy előtt bevinni a házba.
Cikkünk az Otthon magazin 2010. januári számából közölt részletet.
Ízelítő a tartalomból: – Kenyérsütő gépek összehasonlítása – Ahol mindig igazi a tél. Mesebeli ház a Francia-Alpokban – Teremts színes tereket! – Bútorok újjáélesztve – Hogyan válasszunk sütőt a konyhába? Extra tipp: még több lakberendezési tippet, ötletet találsz a megújult Otthon magazin honlapján: www.otthon.hu » |