Szász Károly |
Szász Károly 2009-ben üvegtervezésből diplomázott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Önálló műhelyében üveget fest, tervez, díjakat készít, ékszert varázsol a már restaurálhatatlanná vált porcelánokból.
Az első ihlet egy törött fülű csésze lecsiszolásából keletkezett, amire egy, az utcában lakó néni kérte meg. A csésze ugyan nem maradt egyben, de a lelkiismeretes művész – hogy kedveskedjen a megrendelőjének – a mintás részből ékszert csiszolt. Innentől kezdve egyre több antik porcelán érkezett a műhelybe, majd az első dizájnvásáron hatalmas sikert aratott.
– Milyen kollekción dolgozol most?
– Készülök a 2013. május 25-i ékszerkiállításomra. Régi neves templomok restaurálásából, feldolgozásából megmaradt apró kis üvegrészleteket kaptam egyik mesteremtől, Gonzáles Gábortól, amiből elkészítem a legújabb ékszereimet. Az üvegrétegek közé egy speciális folyadékba apró gyémántok kerülnek, ami egy tükörréteg segítségével bevilágítja, szétbontja a fényt.
Az antik üveg nagyon értékes. Ez a kollekció a Megcsiszolt fény fantázianevet kapta, mivel a gyémánt, ami mozgatásra úszkál a folyadékban, úgy van megcsiszolva, hogy a fényt szétszórja, akárcsak a templom ablakának az üvege a napfényben. Az így készült ékszereken már egy ötvös által készített foglalaton szerepel az aláírásom és a logóm is.
A „Megcsiszolt fény” kollekció. Kattints a többi csodás ékszerért! |
Érdekesség, hogy egy ezotériával foglalkozó hölgy elvitt egy olyan gyémántos gyűrűt, aminek az üvege a Rózsák tere templomából származott és bemérette auravizsgálóval. A gyűrűnek hatalmas védett aurát és pozitív kisugárzást mutatott ki, valószínűleg a templomban elmondott sok ima és fohász által.
– Kiknek alkotsz? Kik a vásárlóid?
– Elég széles a vásárlóim köre, mert például az új gyémántbuborékos ékszerekre felfigyeltek a tinik és hordják is, a harmincas hölgyek nagyon szeretik ajándékba kapni, az idősebbek pedig maguknak, lányuknak és unokáiknak veszik! A férfiak is szívesen vásárolnak nálam, mert kedvükre válogathatnak a feleségüknek, kedvesüknek ajándékot. Esküvőkre, eljegyzésre nagyon szeretik azokat az ékszereket, ahol a porcelán fehér színe valamilyen drágakővel vagy gyönggyel van kombinálva. Készítek kollekciót férfiaknak is, nagy sláger például a mandzsettagomb.
Mandzsettagombok. Katt! |
– Hogyan alkotsz?
– Lépésről lépésre szelektálom a törött porcelánokat. A forma nagyon sokszor diktál. Amelyiknek enyhébb íve van, abból legtöbbször gyűrű lesz, a sima forma medálnak alkalmas, aminek pedig nagyobb a hajlata, íve, mint egy csészének, abból karkötő lesz. Egy virágnál vagy egy szecessziós mintánál az ornamentika díszét követem. Mindig figyelni kell a vágási útvonalra, hogy minél több részletet megmenthessek a porcelánból. Hat folyamaton megy át speciális gépek segítségével, mire elkészül egy-egy darab. Sokszor megpróbálok két különböző világot összedolgozni, mint például egy japán Satsuma porcelánt egy zöld eozinmázas Zsolnayval egy medálban.
– Hogyan szerzed be az alapanyagot?
– Régiségkereskedőktől, amit a gyűjtők már nem vásárolnak meg, viszont értékük törötten is hatalmas. Ezúton is szeretnék üzenni az olvasóknak, hogy ha félretetten őrzik kedvenc porcelánjukat törötten, akkor szívesen készítek belőle családi ékszerszettet, hogy a jövőben is sok örömet adjon számukra.
– Úgy tudom, hogy a megvásárolt ékszerhez hozzáadod a történetét is?
– Igen, van egy certifikációs könyvecském, amibe kézzel beleírom a tárgy történetét. Elbeszélgetek a régiségkereskedővel vagy a családdal, aki eladja a porcelánt. Minden tárgynak megvan a maga története, hogyan élte túl a háborút, hogyan került a családhoz, mikor tört el. Egy-egy tárgynak sokszor olyan izgalmas a múltja, hogy öröm hallgatni.
– Milyen terveid vannak? A „brandesítés” a fémben megjelenő aláírásoddal már elkezdődött.
– Igen. Most dizájnvásárokon, kiállításokon, interneten vásárolhatók meg az ékszerek, de egy-két éven belül szeretnénk üzletet nyitni. Vágyam, hogy a műhely munkáját manufakturális szintre emeljem. Nagy példaképem az osztrák tűzzománckészítő manufaktúra, a Frey Wille.