Bármit meg tudsz hajtogatni? Milyen formákat szoktak tőled kérni?
Sok mindent meg tudok hajtogatni, de főleg a számokat meg a betűket gyakorlom. Az biztos, hogy ezek nagyon kedveltek: esküvőre, szülinapra, kerek házassági évfordulóra veszik ajándékba. Nemrég kértek tőlem egy vallási témájú könyvszobrot is, Máriát a gyermekével. Na ezen még dolgoznom kell, de karácsony előtt szeretném tökéletesíteni. Bevallom őszintén, ez elég különleges kérés, és kihívás is nekem. Ilyen volt az is, amikor a Magyar Bocsa Szövetség kérte (ez lényegében a magyar golyósport szövetség, ezeknek a játékoknak a lényege tömören, hogy golyókat kell eltalálni egy golyóval – a szerk.), hogy csináljak bocsagolyókat.
Hogyan készül egy könyvszobor?
Először is, amikor megvan, hogy a megrendelő mit kér, egy megszerkesztett táblázat alapján, egyesével feljelölöm és behajtogatom a lapokat. Ha bonyolultabb a dolog, például egy szülinapi dátumot, azaz mondjuk 6 számjegyet kell meghajtogatnom, akkor azzal több estét pepecselek, úgy 15-20 munkaórát. Ha csak 2 számjegyet hajtogatok, azzal egy este alatt elkészülök, körülbelül 3 órámba telik.
Mióta foglalkozol ezzel?
Tavaly áprilisban, anyák napja előtt készítettem el az első könyvet, az egy szívecske forma volt. Az egész úgy indult, hogy a neten kerestem valami különlegességet, hogyan lehet papírt újrahasznosítani. Papírkosárkákra gondoltam, aztán külföldi oldalakon véletlenül bukkantam a könyvszobrászatra. Megmutattam a férjemnek, neki is nagyon tetszett, és felkeltette az érdeklődését, hogyan lehet megcsinálni számítógéppel a tervezést. Így született meg egy alapséma, jelenleg aszerint is dolgozom. Az anyukám pedig, bár nyugdíjas és jó ideje sajnos beteg is, jelentős mértékben veszi ki a részét a könyvek elkészítésében. Tulajdonképpen ez egy családi vállalkozás.
Honnan gyűjtöd az ötleteket, hogy mit írj ki a könyvre?
Vannak példaképeim, akik inspirálnak, de a megrendelők általában konkrétan tudják, mit szeretnének, és rengeteg megvalósításra váró ötletünk van.
Hol és hogyan választasz könyvet, milyen a jó alapanyag?
Sokat járok a dunaharaszti könyvtárba, onnan szerzek be például eladó könyveket, meg budapesti antikváriumokban is imádok időzni. Fontos, hogy egyszínű legyen a borító, ha fotó vagy illusztráció van rajta, az nem előnyös. És az is szempont, hogy jó minőségű legyen a könyv. A túl sárga lapokkal például nem tudok dolgozni, mert törnek. Ha valaki rendel tőlem egy könyvet, akkor először is megnézem, hogy hány karaktert szeretne, és annak megfelelően ajánlok 5-6 könyvet, ami a repertoáromban van, és amiből meg lehet azt hajtogatni. Van, aki a könyvet magát nézi, és az alapján választ, van, aki pedig a csak borító színét, hisz a könyv egy dísztárgy lesz a lakásban, itt már nem a tartalmán van a hangsúly.
Vissza lehetne hajtogatni a könyvet az eredeti állapotába?
Végül is igen, lehetne, de persze a lapok már nem lennének olyan simák, és néhol bele is vágok.
És ha mondjuk valaki a Vörös és feketébe szeretné belehajtogattatni a 30-as évszámot?
Volt már ilyesmire példa, egyszer úgy rendeltek tőlem ajándékot a családtagoknak, hogy az ajándékozó elmondta, kinek mi a hobbija, ki mit szeret, milyen típusú ember. Volt, aki kertészkedik, volt, aki állatbarát meg természetjáró, és így tovább. Ennek megfelelően kellett alapanyagnak való könyvet találnom, na az nagy kihívás volt, és rengeteg időt vett igénybe. Az is előfordult, hogy valaki megküldött nekem egy könyvet, és abba kellett hajtogatnom. Az a jó a Meskában, hogy ilyen egyedi megoldásokra is van lehetőség.
NÉVJEGY |