A belügyminisztérium 1972 óta főbérlője a Salzburg elővárosában, Braunauban lévő 800 négyzetméteres ingatlannak, amelyet eddig különféle szervezeteknek adott bérbe. A ház üresen áll azóta, hogy 2011-ben kiköltözött az addigi bérlő, egy mentális sérülteket foglalkoztató segélyszervezet.
Jelenleg új bérlőt keresnek az ingatlanba, de ez nem könnyű, mert a bérleti szerződés kifejezetten tiltja, hogy “múzeumi célra vagy történelmi kontextusban” használják a házat, másrészt a névtelenségbe burkolózó tulajdonosnak is bele kell egyeznie a megállapodásba. Legutóbb azonban nem ez történt, amikor népfőiskolát és népsegélyezési központot akartak kialakítani a házban. Ez megfelelt az előírt társadalmi-oktatási céloknak, a tulajdonos azonban elutasította a javaslatot, mert nem vállalta a szükséges átalakítás költségeit.
A belügyminisztérium decemberben tett újabb árajánlatot a tulajdonosnak, egyelőre válaszra vár. Amennyiben a nő visszautasítja azt, az ingatlan kisajátítását is kilátásba helyezheti a minisztérium, amely a kisajátítás esetére vonatkozó szakértői véleményezést január végére várja.
Karl-Heinz Grundböck minisztériumi szóvivő elmondta, a kisajátítás a végső eszköz, és remélik, hogy megfelelő áron megegyezésre jutnak. Amint megérkezik a pozitív válasz a tulajdonostól, szakértővel becsültetik fel az ingatlan értékét.
A Hitler-ház állami tulajdonba vételével szeretnék megakadályozni, hogy a már most is elég sok neonáci látogatót a kis ausztriai városkába vonzó épület még inkább újfasiszta emlékhellyé váljon.
Az elmúlt években egy orosz parlamenti képviselő megvásárolta volna a házat, hogy a földdel tegye egyenlővé, de ez nem volt lehetséges, mert a reneszánsz épület műemléki védelem alatt áll.