Sokan sokféleképpen nyúlnak mostanában a régi magyar motívumokhoz, de ahogy te csinálod, az nagyon könnyed, nőies, mai, ráadásul könnyen beazonosítható, köthető hozzád. Mi a titkod?
Az a célom, hogy visszahozzam a köztudatba a magyar népi motívumkincs szépségét, sokszínűségét, de mindenképp új felfogásban, a 21. századnak megfelelően. Nőiesség, kifinomultság, letisztultság. Ezek azok a jellemzők, amikre leginkább törekszem a tervezés során. A technika, a használt színek és minták együttes hatása adják meg a rám jellemző stílusvilágot. Talán ezért könnyű beazonosítani a munkáimat. Olyanokat tervezek, amiket én is szívesen viselek vagy használok. A lakástextilek tekintetében is fontos szempont volt, hogy egyszerre állják meg a helyüket egy etno, vintage stílusú lakásban, de ugyanakkor egy minimalista otthonban is jól mutassanak.
Hogy férkőztek be az életedbe a tájegységek virágos motívumai?
Nem lesz meglepő a válaszom: minden a gyerekkoromban kezdődött. Akkoriban ugyanis a nyarak nagy részét a nagymamámnál töltöttem egy tanyán, Somogy megyében. A másik igen meghatározó élményem az Erasmus-ösztöndíjjal eltöltött egy évem Németországban. Ott volt időm elgondolkodni, mit is szeretnék igazán, és miért is húz vissza a szívem Magyarországra. Mai napig nagyon hálás vagyok Deés Enikő textilművésznek, aki a diplomamunkám elkészítése során végig mellettem volt, és elindított az utamon. Nagyon sok bátorítást kaptam tőle.
Milyen technikát használsz?
Szitanyomással dolgozom. Nagyon szeretem ezt a technikát minden előnyével és hátrányával együtt. Bár hátrányként egyedül azt tudom felhozni, hogy eléggé sok kosszal jár, nem egy otthon elvégezhető munkafolyamat. A tervezett minták felkerülnek a szitaszövetre, és mehet is a munka. Ezt a munkafolyamatot mindig én végzem, de a varrásban már van segítségem. Nagyon fontos számomra az anyaghasználat: igyekszem természetes anyagokkal dolgozni. Ezek főként: pamut, lenvászon, pamutfarmer, bőr. A lenvászon asztali futókhoz sikerült itthon gyártott anyagot beszereznem a már bezárt győri lenszövőből.
A Meskán fönt vannak a párnáid, babatakaróid, táskáid. Hogy találtál rá a kézműves piactérre?
Én már régebb óta ismertem, de nem tudtam, hogyan lehet felkerülni rá. Aztán amikor hivatalosan is megalapítottam a márkámat, nyitottam egy online Meska-boltot is. Az első kollekcióm egy lakástextil-kollekció volt Kalocsa virágai néven. Azóta a kisfiamnak köszönhetően elkészült a babakollekcióm, valamint a babaváró csomagok. 2014 óta pedig már tervezek nőknek is táskákat, pólókat stb. Jelenleg egy új kollekción dolgozom, de még nem szeretnék részleteiben beszélni róla. Az biztos, hogy a kalocsai és a kalotaszegi motívumkincs feldolgozása után most egy új motívumvilág jelenik majd meg az újdonságokon. Új pólók és táskák is lesznek, ősztől pedig egy picit exkluzívabb iránya is lesz a JuditVigvariDesignnak.
Miből merítesz ötletet az új kollekcióhoz?
Elsősorban a család, az életem, a pici fiam inspirál. Ő jövő hónapban lesz kétéves, és 10 hónapos koráig mindennap velem jött a lakásunktól pár utcára levő műhelyembe is. Aztán hál’ istennek lett egy kis segítségem: az anyósom heti négy alkalommal vigyáz rá napközben, így tudom, hogy a legjobb kezekben van.
Vigvári Judit a JuditVigvariDesign alapítója és tervezője. 2011-ben diplomázott az Óbudai Egyetem Könnyűipari Mérnöki Karán terméktervező, ruha szakon. Márkájának a missziója, hogy újragondolja a magyar népi motívumkincset. Judit nagyon szeretné a fiatalokkal újra megszerettetni a magyar népművészetet, friss, a mai kornak megfelelő formába öntve, hogy az a felnövekvő generáció mindennapjainak részévé válhasson.