A Popular Science magazin értesülései szerint a Sydney-i Műszaki Egyetem kutatói azért kezdtek vizsgálódni, mert a kontinensnyi szigetország jelenleg a leggyorsabban melegedő régió a bolygónkon. A tudósok által kifejlesztett anyag viszont még a felette elhelyezkedő levegőt is képes lehűteni, akkor is, ha közvetlenül süti a nap.
A fejlesztéstől a kutatók azt várják, hogy csökkentse a légkondicionálásra költött összegeket, illetve az úgynevezett városi hőszigethatást, amikor egy nagyváros érzékelhetően melegebb, mint a körülötte lévő kisebb települések.
– fotó: Technical University of Sydney
A megoldást egy különleges műanyag jelenti, amelyet egy rétegnyi ezüstre visznek fel. Emiatt annyira hatékonyan veri vissza a hőt, hogy a felületet közvetlenül érő napsugárzásnak csupán három százalékát nyeli el. A ma elérhető, legmodernebb anyagokkal összehasonlítva a tesztfelület több mint 10 Celsius-fokkal hidegebb maradt a kísérletek során. A kutatók Sydney belvárosában egy épület tetején szerelték fel a vizsgálandó anyagokat, és napokon át elemezték az adatokat. A speciális műanyag hővisszaverő képessége még azután sem csökkent, hogy a városi por és kosz belepte.
“A hővisszaverő tetők jelentősen csökkentik a hőszigethatást a városokban, emellett jelentősen csökkentik az elektromos hálózatokat érő terhelést a csúcsidőszakban, amikor mindenki feltekeri a légkondiját” – írta sajtóközleményében Geoff Smith, a kutatás egyik társszerzője.
Az anyag még nem kapható boltban, az egyre forróbb nyarak és a növekvő népességű nagyvárosok azonban biztos piacot kínálnak gyártói számára.
További tudományos érdekességek az NLCafén:
- Best of tudósok, 2013: 6 kutatás, ami nélkül hülyén haltunk volna meg
- A brit tudósok tényleg megfejtették!
- Így csökkenthető a hőség a városokban