Nem egyszerű dolog összeszedni a pénzt egy saját lakásra, de azért nem is lehetetlen. Ma már több olyan támogatási forma is létezik, amik hozzásegítenek ahhoz, hogy előteremtsd a szükséges összeget életed első otthonára. Ezeket a támogatásokat szedtük most csokorba, és írtuk le a fontosabb jellemzőiket. Minden adatot és feltételt persze nem tudtunk itt összegyűjteni, viszont az egyes támogatások végén megtalálod a rá vonatkozó rendeletek és szabályok hivatalos gyűjteményét is. Ajánljuk, hogy ezeket is alaposan olvasd át, és így vágj bele az ebbe a nagy kalandba. Hajrá, sok sikert az otthonteremtéshez!
Otthonteremtési kamattámogatás
Erre veheted igénybe
• új lakás vásárlásához és kizárólag összkomfortos lakás építéséhez,
• legalább komfortos használt lakás vásárlásához, korszerűsítéshez és legalább komfortos használt lakás bővítéséhez,
• lakás tulajdoni hányadának megvásárláshoz közös tulajdon megszüntetése esetén (ide nem értve a házasság vagy az élettársi kapcsolat fennállása alatt a házastársak vagy élettársak között fennálló közös tulajdon megszüntetését),
• a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. vagyonkezelésébe tartozó lakóingatlan visszavásárlásához.
Mennyit igényelhetsz?
Legfeljebb 15 millió forint összegű kölcsönre igényelhetsz maximum öt évig kamattámogatást, aminek mértéke attól függ, hogy hány gyereked van. 0-2 gyerek esetén 60 százalék, 2-nél több gyereknél pedig 70. A felvett hitel persze lehet 5 évnél is hosszabb futamidejű, de az állam akkor is csak legfeljebb öt évig támogatja a törlesztés kamatait. Fontos kitétel még, hogy csak akkor igényelheted, ha a felépített új lakás bekerülési költsége (telekár és áfa nélkül számolva) nem több 30 millió forintnál. Természetesen ezen kívül még sok szabály vonatkozik erre a támogatásra, amikről a 341/2011. (XII.29.) kormányrendeletből tájékozódhatsz.
Fiatalok és többgyermekesek kamattámogatott kölcsöne
Ezt a támogatási formát új lakás építésére igényelhetik fiatalok és több gyermekes családok. A kölcsön összegét elsősorban két tényező befolyásolja: az életkor és a gyermekek száma. Igénybe vehetik:
• a legfeljebb egy gyermeket nevelő, nagykorú, 35. életévüket még be nem töltött személyek (továbbiakban: fiatal), vagy
• a legalább két gyermeket nevelő, nagykorú, 45. életévüket még be nem töltött személyek igényelhetik. Ha párkapcsolatban élnek, úgy az életkori korlát – a kérelem benyújtásának időpontjában – vonatkozik házastársukra, élettársukra, bejegyzett élettársukra is.
Mennyit igényelhetsz?
Az állam legfeljebb 20 évig támogatja a lakáskölcsönöd kamatait, és ennek a támogatásnak a mértéke attól függ, hogy hány gyermeked van: 35 éves korig egy gyermek esetén például a kamatok felét fizeti az állam, de ha ennél több gyermeked van, akár 70 százalékig is felmehet a támogatás. Két gyermeknél már 52, háromnál 55 százalék, négy gyermek után 59 százalék, 5 gyermeknél 64, hatnál több gyerek esetén pedig 70 százalék – persze csak akkor, ha az igénylés idejéig még nem töltötted be a 45. életéved.
Fontos kitétel még a támogatás elnyeréséhez, hogy a lakás építési költsége (telekhányad nélkül, általános forgalmi adóval együtt) fővárosban és a megyei jogú városokban legfeljebb 25 millió forint, egyéb településeken legfeljebb 20 millió forint lehet, a felvett kölcsön összege pedig nem haladhatja meg fővárosban és a megyei jogú városokban a12,5 millió forintot, egyéb településeken pedig a10 millió forintot.
A további részletekért érdemes elolvasnod az ide vonatkozó 134/2009. (VI.23.) kormányrendeletet.
Családok otthonteremtési kedvezménye – csok
A tavalyi év nagy durranása a csok volt, ami idén február óta elég sok újításon ment át, és bővült a kedvezményezettek köre. Ez a támogatás igen jelentős is lehet: akár 10 millió forintot is kaphatsz az államtól, ami mellé még 10 milliós hitel is felvehető állami kamattámogatás mellett, és adó-visszatérítési támogatás is szóba jöhet, de ezt a felső határt csak azok tudják igénybe venni, akik legalább 60 négyzetméteres új lakást vagy minimum 90 négyzetméteres új házat vesznek vagy építenek, és már van 3 gyermekük, vagy vállalják, hogy tíz éven belül lesz ennyi. Plusz ezen kívül feltétel, hogy a szülők közül legalább az egyik 40 év alatti legyen.
Kevesebb gyerek esetén jóval szerényebb a támogatás: 1 gyerek után 600 ezret, 2 gyerek után 2,6 millió forintot kaphatsz, de csak új lakás vagy ház építésekor, illetve vásárlásakor, mert használt lakás esetében megint csak mások a támogatások. Ekkor nem csak a gyerekek száma, de a használt lakás mérete is számít:
40 – 55 m2 550 000 Ft
55 m2 felett 600 000 Ft
50 – 65 m2 880 000 Ft
65 – 80 m2 1 100 000 Ft
80 m2 felett 1 430 000 Ft
60 – 75 m2 1 320 000 Ft
75 – 90 m2 1 650 000 Ft
90 m2 felett 2 200 000 Ft
70 – 85 m2 1 760 000 Ft
85 – 100 m2 2 200 000 Ft
100 m2 felett 2 750 000 Ft
Ezenkívül az igényléshez minimum 6 hónapos munkaviszony kell, és még egy sor papír és más feltétel, amiről érdemes tájékozódni az erre vonatkozó kormányrendeletekből (16/2016.(II.10.) korm.rendelet és a 17/2016.(II.10.) korm.rendelet).
Lakás-takarékpénztári megtakarítás
Jól bejáratott és sokak által kedvelt támogatási forma a lakás-takarékpénztár, amiből – szemben a fenti támogatásokkal – nem “azonnal” juthatsz pénzhez, hanem több éves megtakarítás után. A lényeg, hogy minimum négy évig havonta félreraksz bizonyos összeget, ami mellé az állam évente hozzátesz egy kis pénzt: a befizetés 30 százalékát, de maximum 72 ezer forintot minden évben. Attól függően hogy hány évig takarékoskodsz (legalább négy év egy lakáskassza futamideje) elég sok támogatás i nyerhető, hiszen nemcsak te, de a házastársad, élettársad, sőt még a gyerekek nevére is köthető lakáskassza. Az ideális az, ha havonta 20 ezret fizetsz be a lakáskasszába tíz éven át (ez a maximális futamidő). Ebben az esetben, ha mondjuk egy négyfős család mind a négy tagja lakás-előtakarékossági szerződést köt, akkor 2,88 milliót kap az államtól 10 év után, plusz természetesen visszakapja a saját befizetéseit és e mellé kedvezményes, alacsony kamatú lakáshitelt is felvehet. Az ide vonatkozó részletes szabályokat a lakás-takarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény, valamint a lakás-előtakarékosság állami támogatásáról szóló 215/1996. (XII.23.) kormányrendelet tartalmazza.