Felépítették, átadták és megnyitották a megújuló Városliget pavilonjait az állatkerttel szemben. Az – ahogy mondani szokták – ellentmondásos megítélésű óriásberuházás részeként megnyitott három épületet Feszl Frigyes százötven éves tervei alapján építették meg, hogy átvegyék az eddig a területen uralkodó lufis-lángosos gagyibódék helyét.
Bár az utóbbiak eltűnésének még azok is örülnek, akik egyébként a Liget-projekt ellen tüntetnek, nagyon fontos kijelenteni:
lufi és lángos kapható,
ez az a két dolog, amely nélkül egyszerűen nem működhet turisztikailag minimálisan is frekventált intézmény.
Ezzel együtt természetesen egészen más a hangulat. A három pavilon egyikében kávézó, előtte pedig menő fagyizó működik, a másik kettőben pedig designercuccbolt (bocsánat, art shop!) és ajándékbolt. Persze van átfedés, nem is kicsi, amivel semmi baj, az ajándékbolt ettől még ajándékboltos (van előtte lufi), az art shop pedig art shopos.
Tervezői, kis szériás tárgyakat áruló boltok bőven akadnak még Budapesten (főleg a Belvárosban), az új pavilonboltok annyiban másak, hogy a Liget-projekt szellemiségének megfelelően erősebb a népi-nemzeti vonal (népi motívumok, Zsolnay cserépből készült ékszerek), a recycling, illetve több megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató manufaktúra is jelen van. Körbejártuk a boltokat, mutatjuk a legérdekesebb találatokat.
Jegyzetfüzetek – Autistic Art
Pontosan az, aminek látszik: nagyon jó minőségű, Moleskine-vetélytárs jegyzetfüzetek színes, absztrakt mintákkal. A lényeg azonban az, amit Bella Viktória, az Autistic Art Alapítvány vezetője mond:
Az idén 10 éves alapítványunk 10 civil fenntartású autista lakóotthont támogat, ahol több mint 200 fiatalt látnak el. Célunk, hogy az autizmussal élő fiatalok is emberhez méltó életet élhessenek. Különleges művészeti programunk 6 otthonban érhető el, és lehetőséget teremt a fiataloknak a rajzolásra, alkotásra. A kiemelkedő alkotások pedig megjelennek az Autistic Art jótékony designmárka termékein, például az itt kapható sálakon és noteszeken is. Bízunk benne, hogy az új lehetőség nyomán még több emberhez eljuthat a tevékenységünk, és egyre többen ismerhetik meg az autizmussal élők világát.
Zsebszobrok – Misija Design
A műfaj csak félig vicc, ezeket a szobrokat konkrétan zsebre rakhatjuk és vihetjük magunkkal. És vinni is akarjuk majd, olyanok.
Az ötletgazda-designer Farkas-Pap Éva képzőművész, saját titulusa szerint “szoborsimogató”, művei pedig magukért beszélnek: kis, vicces, egyszerű, letisztult állatfigurák kerámiából, betonból, fából és más anyagokból. Ezeket is megváltozott munkaképességűek készítik, jó helyre megy tehát a pénzünk.
Táska, tárca molinóból – Medence Csoport
Igazi recycling projekt, melynek termékei nem annak ellenére néznek ki jól, hogy újrahasznosított anyagokból készülnek, hanem éppen azért. A Medence Csoport ugyanis molinókból készült táskákban és pénztárcákban utazik, a molinó pedig azért molinó, mert mindent kibír.
Elszakadni biztos nem fog, elkopni is csak sok-sok év múlva, arról nem is beszélve, hogy a molinó textúrája kifejezetten kellemes. A színek, minták pedig félig-meddig véletlenszerűek, azon múlnak, mi volt az új életet kapott molinón, éppen ettől szépek a cuccaik.
Sörnyitók és órák – Recyclock
Egy férfi számára nincs olyan, hogy valami nem sörnyitó – tartja az ósdi és szexista mondás, amelyben ettől függetlenül van valami. Maradjunk inkább abban: ha valaki nagyon szomjas, és ki akar nyitni egy üveg sört, ki fogja nyitni azt az üveg sört.
Ha pedig meglátja a Recyclock bicajfogaskerék-sörnyitóját, onnantól kezdve valószínűleg nem akarja majd mással kinyitni azt a sört, csak ezzel. Annak ellenére, hogy zsebben nem ajánlott hordani.
És akkor az órákról még nem is beszéltünk. Nem is fogunk, inkább mutatjuk.
Táska, erszény bicikligumiból – Felvarrom
A biciklibelső-tárca nem újdonság, hála a Balkantangónak; a Felvarrom is hasonló, csak színeiben és anyaghasználatában is vadabb.
Találtunk tárcát, erszényt, mobiltokot, ám a kedvencünk ez az egészen vad, külső gumiból (!) készített öv. Elsőre nem tudtuk, hordanánk-e, aztán aludtunk rá egyet.
Hordanánk.