Nem mindegy, hogy pakoljuk be, és mibe rakjuk az ételt a fagyasztóba. Ahogy a háztartás minden egyes pontján, itt is fontos (lenne) a rendszeresség.
Hogyan pakoljuk be az ételt?
Az sem mindegy, miben fagyasztunk. A Michigani Egyetem tanulmánya szerint a vajkrémes, margarinos dobozok teljesen alkalmatlanok a fagyasztásra, ugyanis nagyon rosszul zárnak.
Az USDA kutatásában arra jutott, hogy az alufólia egy lehetséges opció lehet a fagyasztásra, a fagyasztóba rakható műanyag, fedeles tárolódobozok mellett. Arra azonban felhívják a figyelmet, hogy az ételt alaposan be kell csomagolni, mielőtt jégre tesszük.
A Nébih szerint fontos, hogy betartsuk a következő szabályokat:
- A hűtő hőmérséklete 0-5°C közé legyen beállítva, a fagyasztó hőmérséklete -18°C vagy az alatti legyen. Ha teljesen tele van a hűtőszekrény, nagyobb fokozatra kell állítani, hogy a hőmérséklet a hűtőtér minden pontján ugyanannyi legyen!
- Az étel tiszta, fedett tárolóedénybe, illetve csomagolóanyagba kerüljön!
- Tartsuk tisztán a hűtőt, és dobjuk ki a lejárt élelmiszereket!
- Mielőtt a fagyasztóba nyúlunk, mindig alaposan mossunk kezet!
- A húsokat vegyük ki az eredeti csomagolásból és helyezzük őket fagyasztótasakba!
- A fagyasztott élelmiszereket lehetőleg a hűtőben, gondosan elkülönítve olvasszuk ki. A felolvasztott terméket azonnal használjuk fel és ne tároljuk tovább, főként ne fagyasszuk le újra!
- A fagyasztott húsokat lassú felengedés után alaposan süssük-főzzük át! Az étel belseje mindenképpen érje el a 75 ºC feletti hőmérsékletet legalább 2 percen keresztül!
- A mélyhűtött zöldségeket még fagyott állapotban tegyük forrásban lévő vízbe.
Hogy rendszerezzünk?
A TheKitchn profi rendszerezőket kérdezett arról, hogyan lehetnek a fagyasztók a lehető legtökéletesebben áttekinthetők.
Osszuk zónákra!
Ha okosan zónákat alakítunk ki a fagyasztóban, mindig tudni fogjuk, mit hol keressünk. A szakértők szerint ezeket a csoportokat érdemes elkülöníteni:
- Félkész ételek, előkészített fogások
- Levesek
- Hal
- Hús
- Zöldségek
- Gyümölcsök
- Desszertek
Címkézzünk, dátumozzunk!
A fagyasztott dolgok feliratozása megkönnyíti az étel megtalálását, és ez megakadályozza a pazarlást. Általános szabály, hogy mindent címkézzünk fel, amit a fagyasztóba teszünk, így amikor legközelebb kitakarítjuk, láthatjuk mi az, amit épp időszerű felhasználni.
Fagyasszunk mindent lelapítva!
Sokkal helytakarékosabb lesz minden alapanyag, ami zacskóba kerül, lelapítva. A dobozok sokkal helyigényesebbek és gyakran nem pakoljuk őket egészen tele, így egy csomó fölösleges helyet pazarlunk a dobozolással.
Tudtad? Az élelmiszerek többsége lefagyasztható, de egyáltalán nem mindegy, hogy mi meddig áll a mélyhűtőben. Az élelmiszer nem romlik meg, hiszen a baktériumok nem szaporodnak el a fagyasztóban, de az alapanyagok veszítenek minőségükből, ha sokáig tároljuk őket.
Olvass még tuti házi praktikákat:
- Konyha és fürdőszoba felújítás olcsón: 7 változtatás, amit egyedül is könnyedén el tudsz végezni
- Pici a konyhád? Ezektől a színektől tűnik majd tágasabbnak!
- Tudtad? Rosszul tudtad! Gyakori konyhai tévhiteket cáfolunk meg
(Nyitókép: Getty Images/Qwart)