Egy kis földrajz
Kattints a képre!
Portugália az Ibériai-félsziget nyugati részén helyezkedik el, Spanyolország és az Atlanti-óceán között. Az országhoz tartoznak az Atlanti-óceán közepén fekvő Madeira- és az Azori-szigetek. Portugáliában a nagyobb folyók (Douro, Minho, Tejo, Guadiana) határolják el a különböző tájegységeket.
Északon a Minho és a Douro folyók közti terület zöld és csapadékos, itt terem Porto híres bora. Porto az ország második legnagyobb városa, a főváros, Lisszabon után. A nagyobb városok között meg kell említenünk Setúbalt, Coimbrat és Evorat.
A Serra da Estréla az ország legjelentősebb hegyvonulata, legmagasabb pontja 1993 m. Az ország 850 km hosszú partvidéke rendkívül változatos: gyönyörű homokos és meredek sziklás part, mesés öblök és kisebb halászkikötők egyaránt megtalálhatóak az óceánparton.
Kattints a képre! |
A Kanári-szigetekhez közel fekvő Madeira vulkáni eredetű. A távolabb lévő, kilenc szigetből álló Azori-szigetek Földünk legfiatalabb szigeteihez sorolhatóak. Portugáliát alapvetően óceáni éghajlat jellemzi, a nyári és a téli hőmérsékletkülönbség az ország belseje felé haladva növekszik. A partvidék viszonylag hűvös, de délen Algarve-nél, a decembertől márciusig tartó időszakot leszámítva, mindig lehet fürödni az óceánban.
Egy kis történelem
A szintén portugál származású Magallanes pedig a világon elsőként körülhajózta a földet. Portugália 191 0-ben lett köztársaság, majd később egy államcsíny és egy diktatúra után szép lassan demokratizálódni kezdett. Portugália alapító tagja a NATO-nak és tagja az Európai Uniónak is.
Odautazva nem kell vízumot váltani. Hivatalos pénzük az escudo, de az országban sok helyen lehet fizetni az ismertebb hitelkártyákkal is.
Az ország gazdag kultúrájának egyik legfontosabb eleme az azulejo (a szó arab eredetű, jelentése: színesre csiszolt kő). A XV. századtól kezdve állítanak elő Portugáliában különböző motívumokkal és színezéssel csempéket, melyekből faliképeket készítenek templomok és lakóházak bejáratainak díszítésére.