Az idei Sziget Nagyszínpadán, a már korábban bejelentett zenakarok, a Massive Attack, a Slovo mellett a napokban több zenekar, így a full extrás Abba-revival Björn Again, a táncos elektronikát élő hangszerekkel és dalokkal keresztező angol duó (korábban trió), a Lamb, frontján egy feledhetetlen hangú énekesnővel, és a politikus töltetű számaikról ismert, dubos, hiphopos ritmusokat és izgalmas, pengeéles gitárokat egyaránt felvonultató Asian dub Foundation konfirmálta részvételét.
Évek óta nemzetközi szinten is egyedülálló programpalettával jelentkezik a Pannon Praktikum Világzenei Színpad, amely stilárisan térképészetileg is a world music lehető legszélesebb horizontját mutatja meg Kubától Indiáig, Madagaszkártól Korzikáig, Mexikótól Portugáliáig, Malitól Szerbiáig.
A műfaj rajongói idén sem csalódnak, hiszen az esti főműsoridőben nem kisebb nevek szerepelnek, mint például a kiváló boleróénekes, a Buena Vista Social Club „csillaga”, Ibrahim Ferrer. Először koncertezik Magyarországon a világzene egyik megasztárja, a Madredeus, amely több mint világhírű: kultikus. Hallhatja és láthatja a Sziget közönsége a Cigányok ideje, az Underground Kusturica-filmzenékből ismert, Goran Bregovic Wedding and Funeral Bandet. Újra a Sziget vendége Finnország legkapósabb etnopop csapata a Värttinä és fellép a Világzene Nagyszínpadán az indiai származású Nitin Sawhney, aki szintén a műfaj nagyjait szaporítja. Igazi csemegét ígér a Shane MacGowan & The Popes: zömmel ír tradicionális zenék, punkos éllel, beindulva, kocsmásan.
Ibrahim Ferrer |
A nagyhelyszínek sorát erősíti a keményebb zenét kedvelők között népszerű, korábban Metal Hammer, az idén Hammer World Színpad, ahol már biztos fellépőként tudjuk a brit My Dynig Bride, a svéd Clawfinger, a finn cselló-metál Apocaliptica, a kanadai Annihilator és a szintén brit Circle II Circle csapatot.
Az évek során Wanted Sátorként megismert, tavaly új néven, WAN2 Színpadként jelentkező programhelyszín szintén a nagyszínpadok sorát erősíti. Itt is izgalmas felhozatal mutatkozik be idén, közülük eddig biztosan az Ojos de Brujo és a Dusminguet Spanyolországból, az angol gigantikus pszichedelikus űr-rock fúzió, az Ozric Tentacles, a francia Improvisators Dub, a dél-afrikai Boo, az angol Zion Train és a német Seeed, amely ötvözi a reggae-t, a ska-t , a hip-hop-ot és az elektronikus dub-ot.