Atlantisz Az Új Akropolisz előadása
Előadásainkban az érdekes tudományos, művészeti, történelmi, pszichológiai témák bemutatásán túl, mindig mélyebb összefüggéseket is keresünk, és törekszünk arra, hogy elgondolkodásra indítsuk a hallgatókat. A lényeges kérdésekről való mély gondolkodás segít megőrizni szellemi frissességünket más szóval fiatalságunkat , főleg akkor, ha a gondolatokat tettek is követik. Ezt hívták a görögök filozófiának, és ez a szemléletmód jellemzi egyesületünk más tevékenységeit a szociális és ökológiai akciókat, kézművességet, meseházat, könyvkiadást… is.
Atlantisz
Legendák és tudományos elméletek
Elsüllyedhet-e egy kontinens? Mit mond a lemeztektonika?
Sebek a Föld testén további katasztrófák nyomai
Atlantiszról, az elsüllyedt kontinens létezéséről vagy épp nemlétéről számos legenda kering. A kérdés, vajon volt-e és ha igen, hogyan tűnhetett el egyetlen nappal és éjjel leforgása alatt egy egész civilizáció, már régóta foglalkoztatja a gondolkodók egy részét.
Közülük is kiemelkedik Platón, aki filozófiai párbeszédeiben képes volt egyesíteni a racionális és a mitikus megközelítést, és külön könyvet szentelt a témával kapcsolatos ismereteinek. Kritiász című töredékes művében beszámol egy szigetről az Atlanti óceánban, Héraklész oszlopain túl, amelyet Poszeidónról, a tengerek istenéről neveztek el a görögök, de amely több mint tizenegyezer évvel ezelőtt heves földrengések és szökőár közepette elmerült.
Előadásunkon a tárgyhoz köthető kevésszámú emlék bemutatásával, mint amilyen a Piri Reis-térkép, vagy a víz alatti építményekre utaló nyomok, megnézzük, milyen érvek szólnak Atlantisz létezése mellett és ellen. Megvizsgáljuk, hogy milyen eredményre juthatunk a modern lemeztektonikai vizsgálatok alkalmazásával, és hogy mely kérdésekre nem kapunk továbbra sem választ.
Kitérünk arra is, hogy a földrész esetleges létezése hogyan befolyásolhatná történelemszemléletünket, valamint hogy mai, XXI. századi körülmények közepette megtörténhetne-e egy hasonló méretű katasztrófa. A diavetítéssel kísért programon szó lesz még más kataklizmákról is, különösképpen ezek lélektani és társadalmi hatásairól.
Előadó: Horváth Ferenc
Időpont: 2004. február 27. péntek, 19 óra
Helyszín: Új Akropolisz, 1088 Budapest, Krúdy Gy. u. 15. (pincehelyiség)
Belépődíj: 400 Ft