nlc.hu
Szabadidő
Miért hazudik a férfi, miért sír a nõ?

Miért hazudik a férfi, miért sír a nõ?

A könyv megrajzolja a boldogtalanságból kivezetõ utak térképét, segít megérteni, kezelni és szeretni a két nem közti különbségeket, amiért „cserébe minket is szeretni és dédelgetni fognak.” Pont úgy, mint a könyvben.






Kattints a képre!

A könyvet egy „gyakorló” házaspár, Allan és Barbara Pease írták hosszas, három évtizednyi kutatás után, melynek során harminc ország párkapcsolati szokásait kutatták. Így jutottak arra a meggyőződésre, hogy „A férfiak sohasem fogják megérteni a nőket, és a nők sohasem fogják megérteni a férfiakat. És ezt a férfiak és a nők sohasem fogják megérteni.” Ez az idézet szolgálhatna a könyv mottójául, amely humorral és őszintén tárja fel a magánéletben és a párkapcsolatokban felmerülő problémákat. Egyfelől az önmegismeréshez, másfelől a partner megértéséhez, a kapcsolat kezeléséhez nyújt kitűnő tanácsokat. Emellett segít felismerni az anyóssal, a szülőkkel felmerülő leggyakoribb konfliktusokat, illetve kitér a gyerek nevelésének egyes pontjaira is. Hogy mennyire megnehezedett a párok helyzete a XX. század óta – ami azelőtt sem volt egyszerű – mutatják a szomorú statisztikai adatok, miszerint a párok 60-80%-a választja a válást az együttmaradás helyett.

Az esettanulmányok alapja a nyugati típusú családmodell, és ennek megfelelően a példákat is az ott felmerülő konfliktusokból veszik. Az amerikai szappanoperákon kívül azonban magunkra is ráismerhetünk, hiszen ezek a problémák egyetemesek, amint az a magyarázatokból is kiderül: a szerzők szerint ugyanis minden visszavezethető a férfiak „vadászó” és a nők „házőrző-gyűjtögető” agyának felépítésére; nincs olyan férfi vagy női sajátosság, ami ne ebből eredne.

A könyv első fele lelki és életvezetési problémákkal foglalkozik, például a háztartásbeli nők tipikus viselkedésével, a zsörtölődéssel, ami sok házasságot tönkretesz. Részletesen elemzi az érzelmi zsarolás veszélyeit, ami gyakran előfordul az anyós-meny vagy anyós-vő viszonyban is, és ami fontos szerepet kap a gyereknevelés során is. Egy fejezetben a hímneműeknek azt a legfőbb hét hibáját elemzi, ami a nőket leginkább őrületbe kergeti. Végül kulcsot ad mindkét nem számára azokhoz a jelzésekhez, amelyeket a partnerek egymásnak adnak, s jobbára csak félreértenek.

A második részben a férfiak és nők küllemére, viselkedésre vonatkozó – egyszóval csábítási – tanácsadó található. A női olvasókat figyelmeztetik annak veszélyére, hogy a házasság alatt sem szabad a külsőt elhanyagolni, a férfiakat viszont megnyugtatják, hogy a nők szemében a küllem csak az „5. helyen szerepel”. A helyzet persze ennél bonyolultabb, de ezt könnyen felmérhetjük a könyvben szereplő női és férfi szexepilteszttel. Ha ezzel készen vagyunk, már igazán minden csak rajtunk múlik, ehhez szolgál útmutatóul a figyelmeztetés: „Ne olvass női magazinokat, ha nem akarod rondának érezni magad.”, vagy „a külsőt a fitneszklubok és a kondigépgyártók erőltetik ránk, midőn kétségbeesetten próbálnak meggyőzni bennünket arról, hogy nem élhetünk fejlett kockahas nélkül.” Ez a könyv tehát a realitás talaján maradva, elérhető célokat tűzve bíztat változtatásra.

A fejezetek úgy vannak felépítve, hogy a jelenség leírásából és a példákból rálátást szerezhetünk a saját életünkben felmerülő problémákra, ezután megoldási tippeket is kapunk, konkrét ötletekkel külön férfiak és nők számára. Például a Hogyan olvassunk a kimondott szavak között? c. fejezet, ahol a szerzők a leggyakoribb frázisokból kihámozzák számunkra a valódi üzenetet: „Ez nevetséges = Semmi ésszerűség nincs benne, és ez igazolja is egyébként igazolhatatlan magatartásomat”, vagy „Pihenj egy kicsit, szívem, túl sokat dolgozol = Nem hallom a tévét a porszívótól.” Az egyes fejezetek végén hasznos, tömör tanácsokban foglalják össze a teendőket, pl. „Ha bármilyen szempontból elégedetlen vagy a külsőddel, hát változtass rajta.”

Azonban komolyan vehető elemzésben sincs hiány, például a szerzők 7 pontba szedik a viselkedési szabályokat, amelyeket követni kell, ha nem akarjuk, hogy hazudjanak nekünk. Ugyanilyen tippekkel lát el a szerzőpáros a munkahelyi magatartást illetően, hogyan viselkedjenek a férfiak és nők főnöki és beosztotti szerepben. Segít megkeresni a boldogtalanság lehetséges okait, aminek gyakran egyáltalán nem a párunk az oka, mégha úgy is tűnik.

Ez a könyv megrajzolja az ilyen kátyúból kivezető utak térképét, segít megérteni, kezelni és szeretni a két nem közti különbségeket, amiért „cserébe minket is szeretni és dédelgetni fognak.”


A könyv a Park Kiadó gondozásában jelent meg.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top