|
Szicíliára gyakran tekintünk úgy, mint Olaszországtól nem csak földrajzilag és gazdaságilag, de kulturálisan és szokásait tekintve is teljesen elütő területre. Ha ez a nézőpont nem is állja meg teljesen a helyét, Szicília egyedisége nem vitatható. Szicília nem pusztán Olaszország egy része, de nem is pusztán egy sziget a sok közül, hanem a történelem teljesen önálló és sok tekintetben utánozhatatlan és páratlan terméke. Szicília földrajzi adottságai már önmagukban lenyűgözőek. Az a tény, hogy sziget, máris sajátos egyediséggel ruházza fel. A csodálatos tengerpart, a mediterrán klíma, a vulkanikus hegyek és a sajátos növényzet tovább növeli a sziget különlegességét. Ha pedig végigfutunk a történeti hatásoknak azon a sokszínűségén, ami a sziget kultúrájára hatott, valóban elcsodálkozunk. Görög, kárthágói majd római terület, ahol Archimédész oktatott, és még Szent Pál is prédikált. A későbbiekben járnak itt vandálok, arabok, normannok, németek és spanyolok is. Ennek következtében láthatunk itt görög templomokat, pun városok maradványait, római amfiteátrumokat, normann, arab és aragon kastélyokat, erődöket.
|
Ha Szicíliába megyünk, Palermót mindenképpen térképezzük fel. Nem csak azért, mert a tizenegyediki századtól egészen napjainkig Szicília legnagyobb városa. Sokkal inkább azért ajánljuk, mert a sziget kulturális tarkaságának igazi mintája. A történeti sokszínűség megjelenésére elég lesz talán egyetlen példát hoznunk. A Corso Calafarmin, ami Palermonak csupán egyik utcája, találhatunk egy kárthágói temetőt, római villákat, normann kastélyokat és barokk templomokat is. Palermón kívül természetesen számtalan hasonló látnivalóval szolgál még a sziget. Szicíliát persze nem csupán a műemlékei miatt kell meglátogatni, bár hozzátehetjük, hogy nehéz lesz elkerülni azokat. Taormina például, ahol természetesen megcsodálhatunk
|
egy kiváló állapotban fennmaradt antik amfiteátrumot, a világ egyik legcsodálatosabb üdülőhelye, ami régóta az angol arisztokrácia fészke, és szicíliai Monte Carlónak is hívják. Taormina különös atmoszférával bír, ahol a forró nap, a tenger, az antik romok, a rejtetten megbújó pénz és az Etna közelsége mintha könnyebben csalná ki az emberből a perzselő erotika érzését is. Talán nem véletlen, hogy D. H. Lawrence itt írta azóta elhíresült regényét, a Lady Chatterly szeretőjét.
|
A szigeten elszórtan elhelyezkedő városok és a különféle régiók a rájuk jellemző egyediségen túl közvetítenek egy egységesnek mondható szicíliai atmoszférát. Ennek kialakításához nagy mértékben járul hozzá a sajátos szicíliai dialektus, továbbá a szicíliai öltözködés, és mindenek előtt a szicíliai ízvilág, ami méltán tett szert világhírnévre. Mindenképpen kóstoljuk meg a sfincionet, ami a pizza szicíliai változata. Paradicsom és hagyma alkotja az alapízeket. A caponata kapribogyóból, zellerből, olívából és padlizsánból készült saláta, és a napi étkezés része. Hasonlóan népszerű és ugyanolyan
|
Martorana |
pazar élményt nyújt az édesköménnyel készült szardínia is. A martorana különféle gyümölcsalakokká formált mandulás és marcipános tészta. Garantáltan hízlal, de megéri. Végezetül idézzük fel az olasz fagylalt ízeit. Pedig ezek csupán halvány másolatai a szicíliainak. Ezen azonban ne csodálkozzunk, hiszen az itt lakóknak sok tapasztalatuk van már a fagylaltkészítésben. Szicília a fagylalt őshazája, hiszen itt találták fel azt bölcs emberek, még a római korban. Miközben a fagylaltot nyaljuk egy hangulatos utcácskában, bátran szóba elegyedhetünk az ott lakókkal. Ha nem megy máshogy, mutogassunk, hiszen a szicíliaiak imádnak mutogatni, gesztikulálni, akár a gyerekek. Azt akarják az idegenek tudtára adni, hogy Szicília a világ legcsodálatosabb helye, és bolond, aki elmegy innen, ha egyszer már látta.