A leány gyöngy fülbevalóval az egyik legszebb film, amit az utóbbi időben volt szerencsém látni,
Colin Firth pedig a hallgatag holland festő, Vermeer szerepében kiváló, akárcsak a múzsáját alakító Scarlett Johansson, akit az Elveszett jelentés c. mozi főszereplőjeként ismerhetett meg a világ.
A film valóban arról szól, amire a címe utal a holland festő világhírű festményének keletkezését meséli el, miközben a művészet alapvető kérdéseit boncolgatja. A mozi azonban hála istennek nem a fejtágítós kategóriába tartozik, a kérdések nem a szereplők szájából hangzanak el, hanem a nézőben fogalmazódnak meg, miközben a holland szolgálólány és világhírű gazdájának fura, kölcsönösnek és egyenlőnek cseppet sem nevezhető kapcsolatát szemléli.
A történet szerint a szegénysorú Griet (
Scarlett Johansson) a XVII. századi Delft ünnepelt festőjének, Johannes Vermeernek a szolgálatába áll. Mos, főz, a piacra jár, sőt szigorú ellenőrzés mellett még a művész műtermét is kitakaríthatja, persze csak akkor, ha mindent pontosan visszatesz a helyére. A festő éppen sokadik alkotói válságában van egy részről a népes család zaklatja, hogy többet, és a piacon könnyebben értékesíthető alkotásokat fessen, más részről pedig a saját lelkiismerete és perfekcionizmusa kínozza.
Hősünket napról-napra jobban lenyűgözi a félénk Griet szépsége, előbb arra kéri, álljon neki modellt szobalányként, majd egy merészebb vágytól vezérelve a portréját akarja megfesteni, a kompozícióhoz pedig nem szégyelli a családi ékszert, felesége fülbevalóját is kölcsönvenni. Miközben Griet egyszerre kiszolgáltatott és kiváltságos életébe tekinthetünk bele, a művészek önző, az alkotásnak mindent és mindenkit alárendelő világába is bepillanthatunk.
Festő és modell formálódó kapcsolatáról, férfi és nő, két eltérő kulturális háttérrel bíró ember egymásra találásáról mesél a film, miközben gyönyörű kompozíciókat vesz át a holland festőtől nem egy jelenetben számos híres képét látjuk megelevenedni a vásznon.
A leány gyöngy fülbevalóval c. mozit azoknak ajánlom, aki nem félnek egy lassú ritmusban folydogáló, kevés szóban, de annál több meseszép képben megfogalmazott filmre jegyet váltani, és persze tudni szeretnék, hogy ha csak a fikció erejéig is, de hogyan született a nagy mű.