nlc.hu
Szabadidő
Leonardo? Da Vinci!

Leonardo? Da Vinci!

Michaelangelo, Leonardo, erre manapság egy gyerek kapásból rávágja, hogy ezek bizony a pizzazabáló tini nindzsa teknõcök. És mit lehet erre mondani? Hát, hogy azok.





Meg mások, mert azért a csodálatos reneszánsznak legalább annyival tartozunk így utókorként, hogy elmondjuk úton útfélen, hogy a tini nindzsa teknőcök előtt is volt élet, sőt. Akkor volt csak az igazi élet, amikor magára valamit is adó website nem merte volna azt írni a Leonardo budapesti kiállításáról szóló írás címébe, hogy Leonardo kütyüi. De ne szaladjunk ennyire előre!

Leonardóról tehát annyit rögtön lehet tudni, hogy Olaszországban, még pontosabban Toszkánában, annak is Vinci nevű kisvárosában látta meg a napvilágot 1452-ben. Apja kézműves volt, anyja egy Caterina névre hallgató szolgáló, aki az apjánál dolgozott. A kisfiú apja házánál nevelkedett, majd felserdülvén Verocchio műhelyében dolgozott, tagja lett a Szent Lukács céhnek, és később Firenze, Milánó és Franciaország lett a hazája. A Loire melletti Clos Lucé kastélyban halt meg 1519-ben.






A művészettörténet egyik legcsodálatosabb alakja volt. Nem véletlen, hogy a sokoldalúság szinonimájaként használt “reneszánsz ember” kifejezést vele kapcsolatban használták először. Művész volt, mérnök, tudós, orvos, irodalmár és bizonyára egy titkos társaság tagja, ahogy azt Dan Brown könyvéből tudni lehet. Értett a jelképekhez, és festményei több mint gyanúsak, legalábbis az elmélyült szemlélő számára.

Ha életében csak és kizárólag a Mona Lisát festette volna meg, akkor is adott volna könyvtárnyi kutatóanyagot a világ tudósai számára. Ám ő amellett, hogy pazar festményeket alkotott, kitalálta a repülő szerkezetet, elképzelte a búvárruhát, megtervezte a biciklit. És mi ezeket most meg is nézhetjük Budapesten a Szabó Ervin Könyvtárban.


Tükörírással készült jegyzetei, titokzatos élete, korát évszázadokkal megelőző találmányai csak erősítik bennünk az ámulatot. A XXI. századból rácsodálkozni egy emberi emberre, egy zseniális művészre, egy csodálatos alkotóra: ha Dan Brown könyve csupán ezt a hatást váltja ki, szerintem akkor is megéri. Mert nem csak tini nindzsa teknőcökből áll ez a kütyükkel teletűzdelt világ. 











Egy könyv, amitől nem szabadulunk»
Diadalmenet»
Moziba megy a kód»
Mi, és a Da Vinci kód»
Amit tudni akartál róla»

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top