A kézműves mesterek, hagyományőrző tárgyalkotó népművészek természetes anyagból készült pavilonjaikat berendezik a mesterségük műveléséhez szükséges eszközökkel, tárgyakkal, és a rendezvény ideje alatt működő műhelyekben mutatják be mesterségük fortélyait az érdeklődőknek.
Megcsodálhatjuk egy-egy mesterség csínját-bínját, sőt ki is próbálhatjuk a fafaragást, gyékényszövést, kovácsolást, fazekasságot, hangszerkészítést, szövést, hímzést, kékfestést, csipkeverést, nemezelést, kosárfonást, tojásfestést, mézeskalács-készítést, és még sokféle mesterséget.
Fókuszban a faművesség
Az idei, 19. Mesterségek Ünnepe a Fafaragók Találkozójának ad helyet, hiszen 2005-ben a rendezvény fő témája a faművesség lesz. Bemutatkoznak azok a fával foglalkozó mesterek, kézművesek, akik kötődnek a népi hagyományhoz, de egyben a modern kor követelményeinek is igyekeznek megfelelni.
A szabadtéri kézműves bemutatók mellett augusztus 13-án a legjelesebb fafaragók munkáiból nyílik kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában A megtartó hagyomány címmel.
Népi konyhaművészet
A rendezvény évek óta bemutatkozási lehetőséget biztosít olyan vendéglátósoknak, akik megjelenésben, illetve az ételek elkészítésének módját illetően is be tudják mutatni a különböző tájegységek népi gasztronómiáját.
Népzene és vásári kavalkád
A különböző színpadokon hazai és külföldi néptánc-együttesek, zenekarok szórakoztatják a közönséget. Minden este lesz táncház, ahol együtt rophatjuk a legkülönbözőbb nemzetiségű néptánc-együttesekkel.
A rendezvényt színesíti a régi budavári vásári hangulat megidézése: utcaszínházi commedia dell’arte jelmezes komédiásokkal, gólyalábasokkal, hagyományos népi bábszínházzal és óriásbábokkal. Az érdeklődők különböző játékos vetélkedőkön mérhetik össze a hagyományokkal kapcsolatos tudásukat.
A gyerekek sem fognak unatkozni – a bábszínház, mesemondás és játékok mellett részt vehetnek kézműves foglalkozásokon, és lesz gyerektáncház is.