Befagyott tavakon
Biztonságos jégvastagságú, befagyott állóvizeinken sokan hódolnak a korcsolyázás örömeinek. Kicsik és nagyok, kezdők, újrakezdők, haladók csúsznak és karcolják a jeget. Bár a fakutya nem olyan nagy divat, mint a békebeli időkben, azért a korcsolyázók között néha előfordul egy-egy csúszó szék is. Csak az önkormányzatok által kijelölt területen szabad (és érdemes) korcsolyázni, mert a könnyelmű bátorságért mindig keserves árat kell fizetni.
A megbízhatatlan természet mellett műjégpályákon is karistolhatjuk a jeget. Budapesten a legkedveltebb és legismertebb a Városligeti műjégpálya, de korcsolyázni lehet a város felett, a tetők magasságában a Jégteraszon is.
Tipp:
Budapesti korcsolyakörkép »
Vidéki korcsolyakörkép »
Vitorlázni – jégen
Bravúros ötlet volt a szelek szerelmeseitől, hogy a befagyott tavakon is vitorlájukba fogják a szelet – nem mindennapos ugyan, de rendkívüli élményt jelent a jégvitorlázás, a jégszörfözés. Sajnos, Magyarországon nem minden télen űzhető e sport, mert a tavak jege nem mindig tartja a biztonságos, kb. 20 cm-es vastagságot. A jégvitorlásoknak van árbocuk, vitorlájuk és bumjuk, viszont nincs hagyományos hajótestük, a korcsolyák fölött egy akkora ülőke van, ahol a vezető éppen elfér. A jégszörfözés igazán extrém sport – kifejezetten a sebesség megszállottjait vonzza, és léteznek már olyan téli szörfök is, amelyeket havon is használhatunk.
Egyre népszerűbb és már olimpiai sportág is a curling. Először elképesztőnek tűnik, hogy valaki meglök egy bigyulát, majd néhányan lázasan söprik előtte a jeget. Persze elsőre is egyértelmű, hogy a célkereszt közepébe akarják juttatni a bigyulát. A curling szabályai nem bonyolultak – egy ügyességi játékról van szó, ahol két csapat versenyez egymással, hogy a menet amit endnek neveznek végére több kövük legyen közel a ház középpontjához, mint az ellenfélnek. Nem csak versenysportként kiváló szórakozás, hanem baráti összejöveteleken is, hiszen lehet taktikázni, ügyeskedni, a másikat kiütni. Sikerek és kudarcok gyorsan váltják egymást.
Szánkózni jó!
A hóesésre és a hatalmas hópelyhekre csak akkor tudunk ráunni, ha munkába sietünk. Egyébként a szűz hó felszentelésére az egyik legjobb móka a szánkózás. Minden településen van egy kis domb, ahol a gyerekek szánkóznak, de síterepeken is van kijelölt szánkópálya. (Például a Normafánál az Anna-rét a ródlizásra kijelölt terep) Ha valaki különlegesebb csúszásra vágyik, akkor érdemes kipróbálnia a visegrádi téli bobpályát.
Ti írtátok: Snowboardra fel! »
A műkorcsolya világa »
Sielés Magyarországon »
Sífutás-kit érdekel? »
Szánkózni hol? »
Több éves, szinte már unalmas rutin után többen vágynak arra, hogy a két lécet egy snowboardra cseréljék, és így tegyék próbára ügyességüket. A hódeszkázás divatos elfoglaltsággá vált az utóbbi években, különböző stílusok fejlődtek ki attól függően, hogy milyen terepen és milyen vagányan csúszik a snowboardos. A síeléssel ellentétben sokkal nagyobb a szabadságfoka és látványosabbak a trükkök, a szlalomok és a figurák. Akit viszont rémisztenek a lejtők és inkább kondícióját erősítené vagy hólepte fák között haladna, annak remek elfoglaltság a sífutás.
Nincs új a nap alatt, de az emberi találékonyság kimeríthetetlen. Akinek kevés a hagyományos síelés nyújtotta adrenalin, próbálja ki a carvingot. A hó véséséhez speciális lécekre van szükség. A síelő így élesebb kanyarokat képes bevenni sebességvesztés, illetve a kisodródás veszélye nélkül, sőt, kanyarban tovább tudja növelni sebességét. Ez már nem az öreguras síelés, ez már a megzabolázatlan fiatalok sportja, akárcsak a freeride. A freeride nem más, mint a jelölt pályákon kívüli, érintetlen hegyoldalakon, mély hóban való lesiklás, ami legalább olyan veszélyes, mint amennyire látványos és élvezetes, ezért csak tapasztalt vezetővel és a lavinajelentések gondos tanulmányozása után válasszunk lesikló terepet.
Tipp:
Sívilág »
Ha kedvet kaptál… | |
Jégterasz » Fővárosi Műjégpálya » Mátraszentistváni sípark » Mátra centrum » Téli-nyári bobpálya » Curling honlap » |