A jelenség okát itt nem elemezném, csak utalok azokra a szerzőkre, akik műveikben a magyar olvasóközönséget is bevezették beavatták? ebbe az életélménybe. Mibe is? Hát a másutt, idegenben történő letelepedés keserédes tapasztalataiba, annak minden előrelátható és nem látható következményeivel együtt. Talán Joanne Harris rejtelmes-varázslatos műveivel kezdődött az egész, amit hamarosan Peter Mayle fanyar angol humorral fűszerezett provencei tudósításai követtek, miközben a Mallorcára tévedt szókimondó Peter Kerr közbeszólásai színesítették a palettát. Aztán két amerikai hölgy Frances Mayes és Marlena de Blasi segítségével átlendültünk Toszkánába, az utóbbi révén még Velencébe is. (Igaz, ez utóbbinál a művi kronológiát kissé önkényesen kezeltem, mert de Blasi velencei élményei megelőzték a toszkánait. Ráadásul a szerzők felsorolása korántsem teljes, de ez most nem fontos.)
Marlena, az újdonsült velencei feleség életének ez az újabb ízes szelete a házaspár Toszkánába költözését meséli el. A két ember határtalan lelkesedéssel és igencsak behatárolt anyagiakkal indul útnak a lagúnák városából egy kétszáz lelket számláló falucskába, időtlen idők óta művelt olajfaligetek és etruszk hőforrások közé. Beköltöznek egy félig-meddig renovált egykori istállóba, ahol se telefon, se központi fűtés, a konyha pedig csak talpalatnyi. Hőseink részt vesznek az évszakokhoz kötődő ünnepeken, megkóstolják a frissen sajtolt olívaolajat pirított házikenyérre csorgatva. Elkísérjük őket szelídgesztenyét és szőlőt szüretelni, erdei gombát gyűjteni, decemberi hidegben fára mászni és szemenként olívabogyót szedni. A falusi mindennapok évezredes rituáléjával és De Blasi saját étvágygerjesztő receptjeivel megtűzdelt Ezer nap Toscanában az élet egyszerű örömeiről mesél a földkerekség egyik leggyönyörűbb tájékán. |
Blasi a kicsiny toszkán faluközösség utolsó lélegzetvételénél jut el ehhez a felismeréshez, és ahhoz a lehetőséghez, hogy az ősi életszellem feltámasztásában elsősegélyt nyújthasson. Erről a felemelő élményről szól valójában ez a mű. És ez által, a kimondott igazság megfogalmazása által egyszeriben a nagyok közé kerül, az igazi művészet rangjára emelkedik. Amelynek érvényessége időtlen és univerzális, az egész emberi közösségre kiterjedő. És nem utolsó sorban megrendítő, felemelő, felejthetetlen olvasmányélmény.
Szerző: Marlena de Blasi
A könyv címe: Ezer nap Toszkánában/ Stahl Könyvtára sorozat
Ár: 2.490 Ft
Kiadó: Kulinaria Kiadó, Budapest, 2006