Diana hercegnő
1997. szeptember 1-jén a világ Diana hercegnő tragikus halálának hírére ébredt. A walesi hercegnő a legnépszerűbb koronás fő volt csodálatos és jószívű nő, nagyszerű anya, gyakran bánatos feleség , a róla készült exkluzív fotókért kisebb vagyonokat fizettek a bulvárlapok. Lady Di 1961-ben született, és 1981-ben kötött házasságot Károly herceggel. Két fiuk született, William és Harry hercegek. Házassága nem volt boldog, és négy év különélés után, 1996 augusztusában elvált, de ezután sem tűnt el a közéletből, sőt, magánéletét az addiginál is nagyobb figyelem kísérte. Párizsban, egy súlyos autóbalesetben halt meg.
Helen Mirren Golden Globe-díjat kapott alakításáért |
Stephen Frears filmrendező arra vállalkozott, hogy Peter Morgan remek forgatókönyve alapján bemutassa, hogyan töltötte a királyi család és a brit miniszterelnök azt a hetet, amely Diana hercegnő halála és temetése között telt el. Azok a szomorú és fájdalmas napok sok embert próbára tettek, de senki sem sejtette, hogy ez a tragikus esemény megingathatja Európa legerősebb trónját, döntően befolyásolhatja a brit közvéleményt és a britek monarchiához fűződő viszonyát. Az emberek sírtak, az emlékezés virágait vitték a Buckingham-palota bejáratához, és arra vártak, hogy királynőjük mondjon valamit, ám ő a Balmoral-kastélyban hallgatott.
A királynő nagyon fiatalon, a II. világháború küszöbén, 26 évesen lépett trónra. II. Erzsébet királynő mai napig tartó uralkodásának első miniszterelnöke Winston Churchill volt, a tizedik Tony Blair. Politikai szerepéről még a britek véleménye is megoszlik, de abban mindenki egyetért, hogy a protokoll szabályai szerint viselkedő, mindig elegáns nő korának meghatározó, erős egyénisége.
Stephen Frears filmje, A királynő II. Erzsébet uralkodásának azt a hét napját eleveníti fel, amikor Lady Diana halála után az addig gyakorlatban lévő protokoll megbukott, és majdnem vele együtt bukott a monarchia is. Ez tulajdonképpen a brit királyság belügye, a történelem iránt kevés érdeklődést mutatók számára alig lenne érdekes. Ugyanakkor a film éppen azért működik, mert általa közelebb kerülünk a királynőhöz. Helen Mirren tökéletesen eleveníti meg a hideg, de aggódó II. Erzsébetet. Teljes képet kapunk róla, nemcsak az integető, távolságtartó hatalmasságot látjuk, hanem az embert, aki egész életét népe szolgálatának szentelte.
Belpolitika humorral
Frears filmje úgy mutatja be a királynőt, hogy feltárja gyengeségeit, tévedéseit, és végül mély tiszteletet ébreszt bennünk. A nézőt a humor és a feszültség úgy szögezi a székhez, mintha világok sorsa forogna kockán, nem pedig a közelmúlt ismert eseménye elevenedne meg. Olyan függönyök mögé kukkanthatunk be, ahol csak pompát és fényűzést sejtettünk, de közben van ott egészen más is. II. Erzsébetnek nélkülözhetetlen és olykor túlságosan kitartó beszélgetőpartnere Tony Blair (Michael Sheen). Összekapcsolódó sorsuk és párbeszédeik a nézőt hol megnevettetik, hol összeszorítják a torkát. Előttünk épül híd e két ember között, és megint egy remek filmet kaptunk az emberi kapcsolatok misztikumáról.
Velencei Filmfesztivál (2006) Legjobb női alakítás: Helen Mirren
Velencei Filmfesztivál (2006) Legjobb forgatókönyv: Peter Morgan
Golden Globe (2007) Legjobb női főszereplő (dráma): Helen Mirren
Golden Globe (2007) Legjobb eredeti forgatókönyv: Peter Morgan
A film eredeti címe: The Queen
A film hivatalos honlapja »
Rendező:
Stephen Frears
Szereplők:
Helen Mirren
Michael Sheen
James Cromwell
Alex Jennings
Helen McCrory
Fotó: Budapest Film