Madártávlatból |
Veszély: az idegen bor
Sopronba azonban nem csak a fesztivál idején érdemes ellátogatni. A kanyargós, macskaköves kis utcák, a színes házak, a félhomályos árkádok és a kiváló gasztronómia is nagy vonzerőt jelent. Nem beszélve az épített emlékekről, amelyek egy több száz éves kultúra lenyomatát őrzik.
A patkó alakú, macskakövekkel borított belváros nem véletlenül kívánkozott oly sok festő vásznára. Igazi kis mesevilág, amely megmaradt a maga érintetlenségében, a XXI. században is. A Fő tér önmagában is egész napos programot jelent; ki sem kell innen mozdulnunk, hogy megismerjük Sopron történetét. Itt magasodik a 61 méter magas Tűztorony, amely a város jelképe.
Fő tér |
A toronyba kétszáz lépcsőn juthatunk fel, és gyönyörű panoráma nyílik innen a városra. Alja a római kori falmaradványokra épült, mai alakját pedig az 1676-os tűvész után nyerte el. A torony őrei éjjel lámpással, nappal zászlóval jelezték, hogy merre látnak a városban tüzet, de akkor is riasztották Sopron lakóit, ha katonákat vagy idegen bort szállító szekeret észleltek a város felé vezető utakon. A Tűztorony lábánál áll a Hűségkapu, amelyet annak emlékére emeltek, hogy az 1921-ben tartott népszavazáson a soproniak és még nyolc község lakói úgy döntöttek, Magyarországhoz akarnak tartozni.
Tűztorony |
Szintén a Fő téren található a Storno-, illetve a Fabricius-ház, illetve a Patikamúzeum. Fontos azonban tudnunk, hogy a múzeumok a hidegebb hónapokban nincsenek egész nap nyitva: a Fabricius-házban délelőtt, a Storno-házban délután barangolhatunk.
A Storno-ház falai között művészek, koronás fők és gazdag polgárok fordultak meg; nevét idősebb Storno Ferencről kapta, aki 1872-ben vásárolta meg az épületet. Emléktábla hirdeti, hogy 148283 telén Mátyás király itt szállt meg, amikor Bécset ostromolta, és Liszt Ferenc is többször adott koncertet a ház termeiben. Storno élete egyébként önmagában is kész regény, hiszen kéményseprőként dolgozott, ám amikor feleségül vett egy gazdag özvegyet, végre hobbijával, a rajzzal foglalkozhatott, és rövidesen kora egyik legkeresettebb restaurátora lett.
A Fabricius-ház névadója Fabricius Endre polgármester; az övé volt a Fő tér 6. szám alatti épület. A város első embere barátjának tudhatta Petőfi Sándort, és a költő a laktanyából kiszökve Fabriciusnál öltözött át civil ruhába, hogy meghallgassa Liszt Ferenc koncertjét. Ma a ház pincéjében Sopron római kori kőemlékei találhatók, míg a homlokzati szárny két emeletén a XVIIXVIII. századi emberek életébe leshetünk be.
A Fő tér 2. szám alatt található a Patikamúzeum, melyben a XVII. századtól az Angyal patika működött. Ma a korabeli gyógyszerészet és népi gyógyászat kellékei kapnak itt helyet, olyan érdekes eszközökkel, mint a szemmel verés elleni amulett vagy a gyermekfrász ellen védő sapka.
Soproni Tavaszi Napok | ||
1983-ban Sopron első vidéki városként csatlakozott a Budapesti Tavaszi Fesztivál rendezvénysorozathoz, és az évek során egyre több és változatosabb programmal várta a kultúra és a művészetek szerelmeseit. Idén március 16-án kezdődik a fesztivál és március 31-én zárul az idén 45. születésnapját ünneplő Juventus Koncert Fúvószenekar hangversenyével.
Demjén Ferenc koncertje (március 16.), Sebestyén Márta és a Dűvő együttes koncertje (március 21.), a Győri Filharmonikus Zenekar hangversenye (március 23.), Ella Fitzgerald-emlékest (március 27.), Nagy Csaba, a 2002-es Év Természetfotósa díj nyertesének kiállítása (március 24-től), a Nyugat-Magyarországi Egyetem, Alkalmazott Művészeti Intézet hallgatóinak látványshow-ja (március 2425.), virágkötészeti bemutató és kertészeti vásár (március 30. április 1.). |
A kékfrankos hazája
Sopron és környéke Magyarország egyik legrégebbi történelmi hagyományokkal rendelkező borvidéke, melynek legértékesebb területe a Fertő tó környéki hegyoldalakon ezerötszáz hektárnyi területet foglal magába. A vidék 2001 óta a világörökség része. Sopron a kékfrankos fővárosa, de jelentősek a zweigelt-, a cabernet sauvignon és a merlot-ültetvények is. A fehérborfajták közül a zenit, a zöldveltelini, a tramini és a chardonnay jelentős.
Miért éppen Lövérek?
Sopronról sokaknak elsőként a Lövérek jut az eszébe, azaz a várostól délre eső dombvidék, amely kirándulásokra, nagy sétákra csábít. A fenyvesek, tölgyesek és gesztenyések tövében májusban nyílik a gyöngyvirág, augusztusban pedig ciklámen virágzik. A lövérek szó íjászokat jelent, akiket IV. Béla király telepített erre a területre. A Lövérek legmagasabb pontja a 389 méteren található Károly-magaslat, melynek 23 méter magas kilátójából tiszta időben akár a pozsonyi várig is ellátni.
Szállásajánlatok Sopronba utazóknak:
Bio-Sport Hotel Lövér (Sopron, Várisi u. 4.)
Hotel Panoráma (Sopron, Panoráma u. 38.)
Hotel Wollner (Sopron, Templom u. 20.)
Fekete Bárány Panzió (Sopron, Fövényverem u. 6.)
Patkó Fogadó (Sopron, Somfalvi u. 24.)
Rejtekadó Vadászház (Nemeskuti út 1.)