Időpont: 2007. augusztus 15. Helyszín: Jászberény |
A magyarok kulturális örökségének ápolása mellett a környező országok, sőt a világ sokszínű kulturális örökségét is ápolja. Az idei fesztiválra érkeznek csoportok Franciaországból, Észak-Ciprusról, Törökországból, Olaszországból, Görögországból.
Kiemelt műsorok
A Ghymes zenekar Messzerepülő lemezbemutató koncertjével, valamint a Jászság Népi Együttes és a Dűvő zenekar új produkciójával, a Boldog lelkek táncá-val kezdődik a XVII. Csángó Fesztivál augusztus 2-án, csütörtökön.
A Ghymes-zene magyar, valamint közép- és kelet-európai népzenei gyökerekből táplálkozik. Zenéjük azt keresi, hogy miben hasonlítanak az emberek egymáshoz, s nem azt, hogy miben különböznek.
A BOLDOG LELKEK TÁNCA az erdélyi Kis- és Nagy-Küküllő közti terület magyar, román és cigány tánc-, zenekultúrájába ad betekintést a teljesség igénye nélkül, törekedve az elmélyült hitelességre. A már nem és még élő adatközlő táncosok, zenészek lelkivilágának hatása az alkotókra, muzsikusokra, táncosokra egy közösség előadásában. A Jászság Népi Együttes 1971-ben alakult. Az első igazi sikert 1977-ben érte el az együttes, miután megnyerte az országos televíziós Ki mit tud? versenyt.
Boldog lelkek tánca |
Augusztus 3-án, pénteken a CSÁNGÓ KÉPEK a moldvai és gyimesi hagyományőrzők gálaműsorával folytatódik a fesztivál. Közreműködnek: Ambrus Gyula, klézsei és külsőrekecsini hagyományőrzők, a Timár testvérek, gyimesközéploki és gyimesfelsőloki hagyományőrzők, az Antal Banda (Erdély Csíkcsobotfalva), a Csürrentő és a Tűz Lángja zenekarok.
Színpadra lépnek: Legedi László István, a moldvai csángó kultúra kiemelkedő zenészegyénisége. A kivételes tehetségű és hangú előadó, Nyisztor Ilona a Románia területén élő moldvai csángó magyarok egyik legismertebb énekese. Láthatnak táncosokat Klézséről. A 7150 lakosú község legnagyobb része a csángó magyarok és a magyar nyelv csángó tájszólását beszéli. Az erős katolikus hittel rendelkező csángó magyar külsőrekecsiniek mind a mai napig az archaikus magyar nyelvet beszélik. Antal Tibor neve nem ismeretlen az anyaországban sem, Szörényi Levente Atilla Isten kardja c. rockoperájában a pásztorfiú szerepében nyújtott felejthetetlenül hiteles alakítást.
Az éjféli koncerten a Csürrentő zenekar CSÁNGÓ UTCA lemezbemutató koncertjét hallhatják. Az együttes leginkább a moldvai csángó tánczene és énekeshagyomány előadásával, feldolgozásával, valamint táncházi muzsikálással foglalkozik.
Színes világ |
Az éjféli koncerten az Ifjú Szászcsávási zenekar és a BaHorKa Énekegyüttes műsorát hallhatják, akik előnyben részesítik a cigány autentikus népzenét, a többszólamú énekeket.
Augusztus 5-én, vasárnap sem unatkozhat a közönség.
Íjászbemutató a Jász Íjász Hagyományőrző Íjász Csapat előadásában.
Vásári komédia bemutatja a Garagulya Gólyalábas Komédiás Kompánia.
Tájak, korok, viseletek bemutatója.
Viszontlátásra, Jászberény Az erdélyi hagyományőrző együttesek és a jászberényi táncegyüttesek fesztiválzáró gálaműsora.
A tűzijáték után a Kerekes zenekar PIMASZ lemezbemutató koncertjével zárul a XVII. Csángó Fesztivál. A Top of The World Album címet elnyert Pimasz című lemezen a vérpezsdítő népzene ötvöződik a dzsessz szabadságával, a rock dinamikájával, a funk és a drum & bass robbanékony ritmusával.
Ghymes |
Miért érdemes eljönni a Csángó Fesztiválra?
Mert Magyarországon nincs még egy ilyen típusú fesztivál, ami így bemutatná a kisebbségek folklórját, népművészeti értékeinket.
Népzenei koncertek,
néptáncbemutatók,
nemzetek népzenéje és tánca,
magyar és nemzetközi táncházak,
éjféli koncertek,
gálaműsorok,
tűzijáték és
számos neves zenekar (Ghymes, Dűvő, Kerekes, Csürrentő, Ifjú Szászcsávási) gazdagítja rendezvényünket.
Tipp: A programokról és a fellépőkről bővebben a www.csangofesztival.hu honlapon olvashatsz.
|
Fotók: Andics Árpád, Gorácz József, Váradi Levente