Ha igaz, hogy a vizualitás korszakát éljük, a látás művészetére feltétlenül meg kell tanítanunk az embereket. Ám ez sokkal összetettebb folyamat, mint gondolnánk. Mégis akad egy ősrégi segítség: a műelemzés. Amióta az ember képeket alkot (legalább 30 ezer év óta!), a néző számára elsőrangú kérdés, hogy a kép mit ábrázol. Ez néha egyértelmű, máskor egyáltalán nem az. Megfigyelni egy kompozíciót, szerkezeti elemeire bontani, hangsúlyait és rejtőzködő elemeit megtalálni, stílusjegyeit felismerni, alkotói és történeti hátterét ismertté tenni – nos hát ezek azok a kvalitások, amelyek elsajátítása a műélvezethez vezet. Mind ezt tanulni, gyakorolni kell, hosszadalmasan, sok-sok példa felhasználásával.
Robert Cumming e nemes és segítő cél érdekében gyűjtötte egybe könyve példáit és boncolgatta azokat, sokszor egészen jelentéktelennek tűnő részletekig, hogy jól megjegyezzük: egy ember alkotta képen az égvilágon minden fontos (lehet). Nagy szerencsénk van: az általa kínált tanulási lehetőség érdekében nem kell sorban állnunk a múzeumok drága és egyedi műkincsei előtt (még, ha él is bennünk a vágy, hogy szemtől szemben láthassuk őket), mert a kívánt segítséget e kötet által otthonunkba vihetjük. Méghozzá a giottói reneszánsztól Picasso kubista Guernica-jáig. Ennyi képet (szám szerint 45-öt) elemezni (még iskolás szinten is) nagyon szép teljesítmény. Ám ezt a mennyiséget minimumnak kell tekinteni. A képzőművészet ehhez képest szinte végtelen számú művet alkotott, még ha közel sem azonos színvonalon. Az eligazodás, a megértés, a gyönyörködés élvezetéhez ez a hosszadalmas, rögös út vezet. Csak hálával gondolhatunk az angol szerzőre, hogy számunkra (elsősorban gyermekeink számára) mindezt ilyen profi módon előkészítette.
A könyv szerzője és címe: Robert Cumming – Művészet közelről Fedezzük fel és ismerjük meg a világ legnagyszerűbb képeit! A könyv ára: 2.999 Ft Kiadó: Mérték Kiadó, 2008 Rendeld meg a könyvet a Polc.hu honlapról » |