nlc.hu
Szabadidő
Csokoládé-rajongók figyelem: Joanne Harris Budapesten

Csokoládé-rajongók figyelem: Joanne Harris Budapesten

Joanne Harris, a világ egyik legismertebb írónője, a Csokoládé, a Csokoládécipő és számtalan egyéb bestseller írónője november 17-én Budapestre érkezik, és Te is találkozhatsz vele.
Joanne Harris
Joanne Harris

Magyarországi látogatásának apropója, hogy az Ulpius-ház Könyvkiadónál idén válik teljessé a Harris-életműsorozat, amelynek eddig 11 kötete jelent meg magyarul. A sorozatból hiányzó utolsó darab a szerző egy korai alkotása, Aludj kislány! címmel kerül néhány nap múlva a könyvesboltokba.

A magyar olvasókat november 18-án, szerdán 18:00 órától a Funzine Könyvklubban angol nyelvű beszélgetéssel, 19 órától pedig a teljes életműsorozat dedikálásával várja a Libri Allee-ben (XI. Október huszonharmadika utca 8-10.). A dedikálás résztvevőit ráadásként egy rendhagyó csokoládé bemutatóval szórakoztatják.
Az Ulpius-ház továbbá a Harris rajongók számára egy igazi karácsonyi meglepetéssel készül: az írónő négy könyvét exkluzív díszdobozos kiadásban is megvásárolhatják majd a Libri könyvesboltokban.

Az írónőről

Joanne Harris 1964-ben, az angliai Yorkshire-ben született, francia édesanya és angol édesapa gyermekeként. Anyai nagyanyját (jó) boszorkánynak, gyógyító asszonynak tartották, és a kis Joanne gyermekkorának nyarait úgyszólván egy családi cukrászdában töltötte. Később Cambridge-ben, a St. Catherine College-ban tanult francia és német irodalmat, modern és középkori nyelvészetet. Számos heroikus, de kudarcba fulladt próbálkozás után (volt rockzenész, gyógyfűkereskedő, könyvelő) egy leeds-i fiúgimnáziumban helyezkedett el franciatanárként. Itt 15 évig tanított, miközben három regényt írt.

1999-ben megjelent Csokoládé című regényéből Oscar-díjra jelölt film készült. A regény önéletrajzi emlékekből táplálkozik. Lánya, Anouchka, akit csaknem úgy hívnak, mint a Csokoládé-ban a kislányt, és épp annyi éves is lenne, ha regénybeli alteregója fölött nem állt volna meg az idő. A regényben oly megkapóan szoros női szál – a három generáció: nagyanya, anya és lánya szimbiózisa – sem csupán az írói lelemény szülötte. A kis Joanne-nak lehetett erről bőségesen tapasztalata: otthon mindig franciául beszélt az édesanyjával, mert a mamája szégyellte az akcentusát. És még sorolhatnánk a megfeleléseket – ilyen például Harris és lánya egyik legkedvesebb időtöltése, a főzés; a főzés mint alkotás, és az evés mint igazi gasztronómiai élvezet.

Csokoládé-rajongók figyelem: Joanne Harris Magyarországon2000-ben megjelent Szederbor című regénye akár a pandantja is lehetne a Csokoládé-nak. Legalábbis ami az ízlelési és szaglási érzékletek mámorító tobzódását illeti. Csak míg – persze leegyszerűsítve – a Csokoládé-ban egy egész falu kibillent egyensúlya (a fent említett “női értékek” hiánya) a tét, itt a hosszú évek óta válságban lévő író az, aki önmaga keresésére indul, az “eltűnt idő nyomába” ered. És fel is támad a múlt, mégpedig egy íztől. Ezért bár Harris egy interjúban mindössze két írót nevezett meg, akik hatottak rá – Nabokovot és Mervyn Peake-et -, rá kell mutatni, hogy Marcel Proustot elfelejtette megemlíteni.

Harris az írás kedvéért felhagyott a tanítással, ami nem is csoda: könyvei hihetetlen sikert arattak világszerte. Az utóbbi évek igazi sikersztorija volt számára a Csokoládé folytatása, amely magyarul Csokoládécipő címmel jelent meg 2007 karácsonyán. 2010-ben – ahogy eddig minden esztendőben – az Ulpius-ház újabb Harris regénnyel folytatja majd a bestseller-sorozatot. Erről a kötetről még keveset tudunk, de a szerzőtől megszokott finom ízeket és keserédes humort biztosan nem kell majd nélkülöznünk.

Joanne Harris jelenleg Yorkshire-ben él férjével, és kislányával. Hobbijai a Ki Kicsoda szerint: csavarogni, a rendszert csöndesen felforgatni, összezavarni, valamint a fegyveres rablás. A boszorkányság és a tea és keksz szintén szerepel a listáján. Ónorvég nyelvet tanul és basszusgitárosa annak a bandának, amely 16 éves korában alakult.

Könyveit több mint 40 országban adták ki, számos brit és nemzetközi díj nyertese. 2004-ben a Whitbread-díj, 2005-ben pedig az Orange-díj bírái között szerepelt. Magyarországon kiadott könyvei mindig vezetik a hazai toplistákat. Először 2005 novemberében járt Magyarországon; akkori látogatásakor szupersztároknak kijáró rajongással fogadták olvasói, és több mint félezren tolongtak dedikálásán.

Fontosabb művei:

Gentlemen and Players, 2005. (magyarul: Urak és játékosok, Ulpius-ház, 2006)
The French Market, 2005. (magyarul: Francia piac, Ulpius-ház, 2005)
Holy Fools, 2003. (magyarul: Szent bolondok, Ulpius-ház, 2005)
The French Kitchen, 2002. (magyarul: A francia konyha, Ulpius-ház, 2004)
Coastliners, 2002. (magyarul: Partvidékiek, Ulpius-ház, 2004)
Five Quarters of the Orange, 2001. (magyarul: Ötnegyed narancs, Ulpius-ház, 2003, 2004)
Blackberry Wine, 2000. (magyarul: Szederbor, Ulpius-ház, 2002, 2004)
Chocolat, 1999. (magyarul: Csokoládé, Ulpius-ház, 2002, 2004)
The Lollipop Shoes, 2006. (magyarul: Csokoládécipő, Ulpius-ház, 2007)


További információ:
www.joanneharris.com »

joanneharris.lap.hu »

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top