Szentpétervárt, Nagy Péter cár városát ingoványos, mocsaras vidéken kezdték el építeni a 18. század elején. A keleti és a nyugati világ találkozásánál hamarosan izgalmas nagyváros, igazi kulturális olvasztótégely jött létre. Az egykori orosz főváros rohamos gyarapodását a cárok nagyvonalú költekezésének köszönhette, az általuk építtetett fényűző paloták, a bámulatos templomok világviszonylatban is páratlan értéket képviselnek. Eközben az uralkodók – különösen Nagy Katalin cárnő – óriási értékű művészeti gyűjteményeket is felhalmoztak, nem csoda, hogy Szentpétervárt saját lakosai a „múzeumok városa” néven emlegetik. A Szovjetunió széthullásával az időközben Leningráddá átkeresztelt városból ismét Szentpétervár lett, és a város széles útjain, a hangulatos csatornák mentén közel egy évszázadnyi elszigeteltség után ismét megjelentek a kíváncsi turisták.
Ismerkedés a várossal
Szentpétervár történelmi magja az impozáns épületekkel szegélyezett Néva folyótól délre terül el. A belvárost alkotó utcák és csatornák a várost keresztülszelő Nyevszkij proszpekt sugárútból ágaznak szét. A Néva folyó déli partján elterülő elegáns Dvorcovaja ploscsagy téren (Palota tér) áll a cárok egykori lakhelyéül szolgáló Téli Palota. A palotában és a hozzá tartozó impozáns cári épületekben ma az Ermitázs Múzeum egyedülálló művészeti gyűjteménye tekinthető meg. A tértől nyugatra a város jelképe, Nagy Péter bronz lovas szobra látható, mögötte bronzszínű kupolájával az Izsák-székesegyház magasodik. A Péter-Pál-erőd a Néva folyó torkolatában kialakult szigetcsoport egyik apró szigetén épült. A Nyevszkij proszpekt sugárút jobb oldalán találjuk a roppant méretű Kazanyi székesegyházat, míg a sugárúttól északra a színes hagymakupoláiról felismerhető Vérző Megváltó temploma látható.
Top 5 látnivaló, amit tilos kihagyni |
1. Ermitázs Múzeum
Szentpétervár leghíresebb látnivalóját, az Ermitázs épületegyüttesét az orosz cárok első számú rezidenciája, a Téli Palota, valamint a szomszédos cári épületek, a Kis Ermitázs, a Régi és az Új Ermitázs, továbbá az Ermitázs Színház alkotják. Az épületek káprázatos, arany- és márványdíszítésű termeiben hét különálló gyűjtemény tekinthető meg: egy nyugat-európai, egy orosz, egy közel- és egy távol-keleti művészeti kiállítás, a volt Szovjetunió területéről származó, illetve ókori régészeti leletek, valamint egy érmegyűjtemény.
A nyugat-európai gyűjtemény az európai festészet legnagyobb alkotóinak munkáit vonultatja fel. A reneszánsz festők közül Leonardo da Vinci, Michelangelo és Tiziano, a későbbi korszakokból Nicolas Poussin, Renoir, Degas, Monet, Matisse, Gauguin, Van Gogh, valamint Picasso képei láthatók. A spanyol festészetet El Greco, Velázquez, Murillo és Goya, a flamand festőket Van Dyck, Rubens, Rembrandt és Frans Hals képviseli. A képgyűjteményt ókori görög és római szobrok egészítik ki. A többi látnivaló közül a legérdekesebb az Aranyszoba (Zalataja kladovaja), ahol görög, bizánci és szkíta ékszerekben, valamint az ókori közép-ázsiai és szibériai területekről származó altaji és szkíta ereklyékben gyönyörködhetünk.
Cím: Dvorcovaja Naberezsnaja 34.
Nyitva tartás: kedd–szombat: 10.30–18.00, vasárnap: 10.30–17.00
www.hermitagemuseum.org »
2. Orosz Múzeum
A világ legnagyobb orosz művészeti gyűjteménye a Nyevszkij proszpekt sugárút közelében található Mihály-palotában kapott helyet. Az Orosz Múzeum még a felülmúlhatatlan Ermitázs után is képes újat mutatni, hiszen termeiben a legelismertebb orosz festők, mint például a 19. századi Ivan Siskin, Ilja Repin, Iszaak Levitan, Pavel Fedotov, Oreszt Kiprenszkij, valamint az avantgárd mozgalom képviselői, Lev Bruni és Natalia Goncsarova alkotásaival találkozhatunk.
Russzkij Muzej
Cím: Inzsenyerszkaja 4.
Nyitva tartás: szerda–vasárnap: 10.00–17.00, hétfő: 10.00–16.00
www.rusmuseum.ru »
3. Péter-Pál-erőd
A Néva torkolatának egyik kis szigetén álló Péter-Pál-erőd a város legrégebbi épülete. Az erődöt a 18. század első évtizedében Nagy Péter cár építtette a születőben lévő város védelmére, a későbbi évszázadok során azonban inkább börtönnek használták. A várfalakon belül található Péter-Pál-székesegyház (Petropavlovszkij szobor) 1712 és 1732 között épült. A vékony, aranyozott tornyú, barokk berendezésű templom számos orosz cár temetkezési helyéül szolgált: itt nyugszik többek között Nagy Péter, és újratemetésekor, 1998-ban itt helyezték örök nyugalomra családjával együtt az utolsó cárt, II. Miklóst is.
Nyitva tartás: csütörtök–hétfő: 11.00–18.00, kedd: 11.00–17.00, park: mindennap 22.00-ig
4. A Vérző Megváltó temploma
A lenyűgöző szépségű templom, amelyet más néven Krisztus feltámadása templomnak is hívnak, a Jekatyerinszkij-csatorna közelében található. A templomot azon a helyen emelték, ahol 1881-ben II. Sándor cár ellen orosz anarchisták végzetes merényletet követtek el. A cárról az épületben egy kiállítás is megemlékezik. A templombelső gyönyörű mozaikjainál érdemes hosszabban elidőzni.
Cím: Naberezsnaja Gribojedova 2.
Nyitva tartás: csütörtök–kedd: 11.00–18.00
5. Dosztojevszkij-ház
Szintén látogatható az a ház is, ahol Dosztojevszkij élt a családjával 1878-tól három évvel később bekövetkezett haláláig, és amelynek falai között a Karamazov testvérek című regényét írta. A házban a kommunizmus idején bérlakásokat alakítottak ki, így az eredeti berendezés megsemmisült. A rekonstrukcióhoz az eredeti tervrajzokat, valamint az író kortársainak emlékiratait, elsősorban felesége és titkárnője, Anna Grigorjevna írásait használták fel. A kiállításon Dosztojevszkij könyvei és személyes tárgyai láthatók.
Cím: Kuznyecnij per. 5/2.
Nyitva tartás: kedd–vasárnap: 11.00–18.00
Evés-ivás |
Szentpéterváron ma már rengeteg kávézó és étterem működik, amelyek sokszínű választékában az orosztól a francia konyha fogásain keresztül a kínaiig szinte bármi megtalálható. A kávézók gyakran az éttermeknél is szélesebb ételkínálattal szolgálnak, és reggeltől késő estig nyitva vannak.
Shinok – Az étlapon az ukrán konyha jellegzetességei szerepelnek, mint a borscs (céklaleves), a kiska (kolbász), valamint a kutja (mézes kása). Esténként népzenészek forrósítják fel a hangulatot. (Zagorodnij pr. 13.)
Ketino – Ebben a vendéglőben jobbnál jobb kaukázusi fogások kaphatók. Ilyen például a grúz sajtos kenyér, amelynek belsejébe egy egész tojást sütnek. Az étteremben egy grúz művészeti kiállítás is otthont kapott. (8. línyii 23., Vasziljevszkij osztrov.)
Staroe Café – Kicsi, otthonos étterem, amelynek konyháján kitűnő orosz ételek készülnek (ízletes levesek és blini, azaz lepény). A 19. századot idéző környezetben esténként zongorista játszik. Az étterem egyszerre csak kevés vendéget tud fogadni, ezért érdemes előre asztalt foglalni vagy korán érkezni. (Naberezsnaja reki Fontanki 108.)
Café Idiot – A Dosztojevszkij híres regényéről (A félkegyelmű) elnevezett kávézó az Izsák-székesegyház és a Nyevszkij proszpekt közelében, egy csatornaparti épület alagsorában működik. A fotelekkel berendezett hangulatos belső tér és a kellemes dzsesszzene az 1950-es évek hangulatát idézi, a kávézó boltíves termeiben egy galériát és egy könyvtárat is találunk. Az étteremben vegetáriánus és orosz ételek, valamint orosz tea és kávé is kapható. (Naberezsnaja reki Mojki 82.)
Troitsky – Kiváló vegetáriánus ételek elérhető áron. Az étteremlánc további éttermei a város számos pontján megtalálhatók. (Most Malaja Poszadszkaja ul. 4.)
Szórakozás |
A Szentpétervári Filharmonikus Zenekar a Mariinszkij Opera és Balett Színházban (színház: Tyeatralnaja pl. 1., hangversenyterem: Dekabristov ul. 37.) játszik. A kisebb zenekarok előadásait a Glinka „kis hangversenyteremben” (Nyevszkij proszpekt 30.) hallgathatjuk meg. Az orosz klasszikus zenei koncertek helyszíne az Oktyabrszkij hangversenyterem (Ligovszkij pr. 6.).
A szentpétervári szórakozóhelyeken szigorúan veszik az öltözködési előírásokat, tanácsos tehát megfigyelni, hogyan öltöznek az orosz fiatalok. A belépőjegyek 300–400 rubel körül mozognak. A legtöbb klub a Nyevszkij proszpekten vagy annak közvetlen közelében, valamint a rakpartok környékén található.
A Nyevszkij proszpekt éjszaka |
A legnépszerűbb szórakozóhelyek a Metro (Ligovszkij pr. 174.), az elegánsabb Purga (Naberezsnaja reki Fontanki 11–13.), valamint a helyiek és a turisták által egyaránt kedvelt Plaza (Naberezsnaja Makarova 2., Vasziljevszkij osztrov). Az éjszakai élet legfrissebb hírei a St. Petersburg Times című angol nyelvű napilap oldalain olvashatók.
Szállás |
Bár időnként a város legelegánsabb szállodáiban is ki lehet fogni egy-egy jobb ajánlatot, a valóban olcsó vagy középkategóriás szállás nagyon ritka Szentpéterváron. Az a kevés, ami mégis ilyennek mondható, szerencsére modern és kellemes.
Grand Hotel Europe
A város legrégebbi szállodája klasszikus stílusban kialakított, elegáns szobákkal, üzletsorokkal, valamint számos étteremmel és bárral rendelkezik.
A modern, háromcsillagos szálloda kényelmes, központi fekvésű szálláslehetőséget kínál. A szálloda az egyik színvonalas bevásárlóközpont (Vlagyimirszkij Passage) épületén belül helyezkedik el.
Matisov Domik Hotel
A folyóparti szálloda a város egyik csendes kerületében, a Nyevszkij proszpekttől 25 perc távolságra található. 1993-as nyitásakor ez volt a város egyik első privát szállodája.
Néva Hotel
A divatos Letnyij Szad kerületben található szálloda egyszerű, kényelmes szobákat kínál elfogadható áron.
Oktyabrskaja Hotel
A Moszkva pályaudvarral szemközti hatalmas, háromcsillagos szálloda a 19. század közepén épült. Érdemes felújított szobát kérni.
Utazási tanácsok |
Érkezés Szentpétervárra
• A Pulkovo repülőtér (www.pulkovo.ru) a város központjától 17 kilométerre, délre található. A repülőtér két terminálja 5 kilométer távolságra van egymástól. A belföldi járatok a Pulkovo 1., a nemzetközi járatok a Pulkovo 2. terminált használják. A két terminál között ingyenes buszjárat szállítja az utasokat (menetidő 15 perc). A T–39-es repülőtéri busz a Pulkovo 1. terminál és a Moszkovszkaja metrómegálló között közlekedik. A Pulkovo 2. terminálról a 13-as busz visz a Moszkovszkaja metrómegállóig (menetidő: 30-40 perc), ahonnan a metróval további 25-30 perc alatt érünk a központba. A buszokra a menetjegy 16 rubelbe kerül. A minibuszok (marsrutnoj) valamivel drágábbak, mint a menetrendszerű buszok, ezek 22 rubelért visznek a Moszkovszkaja megállóhoz. Taxival az út 1000 rubelbe kerül.
• Budapest-Keleti pályaudvarról heti egy közvetlen EuroNight vonat indul Szentpétervárra. A menetidő közel 39 óra.
• Városi közlekedés. Szentpétervár belvárosában gyalog is elboldogulunk, ugyanakkor a tömegközlekedés is olcsó és praktikus. A városban metró, busz, villamos és trolibusz is közlekedik. A metró 5.45 és 24.00, illetve 0.30 óra között működik. Metrójegyek a jegyárusoknál kaphatók, és érvényesítésük az automatikus kapuknál történik. Az egyszeri menetjegy ára 20 rubel. A hét nap alatt 10 útra érvényes jegy 165 rubelbe, míg a 15 nap alatt 20 útra érvényes jegy 315 rubelbe kerül. A buszok, villamosok és trolibuszok 6.00 és 1.00 óra között közlekednek. A menetjegy valamennyi közlekedési eszközre egységesen 4 rubelbe kerül, és a vezetőtől vásárolható meg. A 10-es trolibusz remek lehetőséget kínál a városnézésre, mivel egész hosszában végigvisz a Nyevszkij proszpekten.
• A taxik általában sárga színűek, de néhány privát sofőr is szívesen vállalkozik a fuvarra. Az árban érdemes előre megállapodni.
• Júniustól szeptemberig a város csatornáin városnéző hajók közlekednek; a hajók félóránként indulnak a Nyevszkij proszpekt és a Fontanka-csatorna találkozásától (menetjegy: 200 rubel).
Információ: a városi információs iroda a Szadovaja ul. 14/52. szám alatt található. www.petersburgcity.com »
Cikkünk a Jel-Kép Kiadó gondozásában megjelent, Hosszú hétvégék Európában című könyvből közölt részletet.
A több száz színes fényképpel illusztrált, 40 varázslatos hosszú hétvége leírását felvonultató kötet megbízható útitárs Londontól Szentpétervárig. Kedvcsináló ötleteket találsz benne az úti cél kiválasztásához, megismerheted a klasszikus és alternatív látnivalókat, megtalálod benne az ínyencéttermek, bolhapiacok, dzsesszklubok, romantikus helyszínek elérhetőségét, sőt még vásárlási tippekkel is ellátnak.
A könyv címe: Hosszú hétvégék Európában |