Ezen a héten Nyáry Krisztián – kommunikációs szakember, író, irodalomtörténész – a Nők Lapja Café vendégszerkesztője! Hétfőtől naponta találkozhattok írásaival és olyan témákkal, melyek kidolgozásában Krisztián segített kollégáinknak! |
Később már nem kellett titkolóznia: hamarosan mindenki tudta, hogy az ünnepelt színésznő, Fedák Sári együtt él az országos hírű íróval. Berlinben találkoztak először, Lehár Ferenc társaságában, ahol a színésznő egyáltalán nem találta szimpatikusnak Molnárt. Az idén 135 éve született Fedák Sári Magyarország legismertebb primadonnája volt, nemcsak a színpadon, hanem a társasági életben is elvárta, hogy rajongjanak érte.
Az író nem sokkal később Budapesten egy operettpremier után szólította le a színésznőt, akit mindenki Zsazsának becézett: “Maga nagyon tehetséges, de igazi nagy színésznő, olyan, amilyen kevés van a világon, csak akkor lesz magából, ha egy ilyen magamfajta zsidó gyerek jól az életébe tapos.” A primadonna nem tudott ellenállni a kecsegtető ajánlatnak. Néhány hét múlva már egy pár voltak.
Nemcsak a magánéletben, hanem a munkában is. Az 1912-es, a Gazdag ember kabátja című némafilmnek Fedák Sári volt a főszereplője és Molnár írta a forgatókönyvét. A sort számos színdarab követte, a pár kölcsönösen segítette egymás karrierjét. Az író szerepeket írt feleségének, a színésznő pedig bevezette férjét az úri társaságba. Viharos kapcsolatukról sokszor írtak a társasági lapok, ők voltak az aktuális sztárpletykák főszereplői. Nem érezték szükségét annak sem, hogy összeházasodjanak, pedig ez már önmagában botránynak számított. Molnár a közeli legénylakásából járt át a színésznő Dunára néző lakosztályába, ahol sűrűn kortyolgatta a konyakot vagy a Cointreau likőrt. Ha Molnár nem rettegett volna az automobiloktól, bizonyára kirándulni is mehettek volna Budapest első Cadillacjén, amelyet Fedák a sajtó nagy örömére maga vezetett.
A siker csúcsán
A háború után mindketten népszerűségük csúcsán álltak. New York-i közös turnéjukról így számolt be a Színházi Élet: “Ők ketten állanak ma a magyar érdeklődés homlokterében, a siker csúcsán, a hírnév legmagasabb ormán. Nevük túlrepült már a régi boldog, teljes ország határán, s most a kis, szomorú ország dicsősége, mely távol túl a tengeren is hirdeti, hogy élünk, álmodunk, éneklünk. New York estéről-estére tapsol a Liliomnak, Molnár Ferenc budapesti játékának, s az amerikai szívek hazadobbantak, visszafájtak, mikor Kukoricza Jancsi, Petőfi hőse kibontotta a nemzetiszín pántlikát, és Fedák Sári a Tisza vízéről dalolt.” Ezt a nadrágszerepet húsz évig játszotta Fedák a világ számos pontján, mindig tomboló közönség előtt.
Válság és esküvő
Darvas Lili |
A 20-as évek elejére szerelmük kihűlt, mindketten érezték, hogy közeledik a szakítás. Molnár Ferenc ekkor habarodott bele egy fiatal, ambiciózus színinövendékbe, Darvas Lilibe. Zsazsa tudomásul vette az új szerelmet, de amikor kiderült, hogy a 44 éves író és a 20 éves Lili már a házasságukat tervezik, különös dolgot kért egykori kedvesétől. Megkérte a férfit, hogy vegye feleségül. Az ünnepelt díva nem akart elhagyott szeretőként szerepelni a lapokban. Molnárnak volt érzéke a magánélet dramaturgiájához is: igent mondott. Az esküvői készülődés heteiben ötfelvonásos színdarabot írt Égi és földi szerelem címmel – Darvas Lilinek. Fedák Sárival kötött házassága alkalmából sportzakóban jelent meg az anyakönyvvezető előtt, amiért az egyik tanúja megrótta. A válasz így hangzott: “Szmokingot csak premierre öltök.” Esküvőjük után nem tértek haza, a nászéjszaka is elmaradt, hiszen a ceremónia valójában kapcsolatuk lezárása, ünnepélyes válásuk volt.
Molnár azonnal összeköltözött Lilivel, de társasági eseményekre a feleségével járt. Fedák ült mellette az Üvegcipő bemutatóján, amelyben mindhármuk figurája megjelent a színpadon. Zsazsa megfelelője Adél, a korosodó, köztiszteletben álló, vagyonos panzió-tulajdonosnő, Lilié pedig Irma, az álmodozó, szertelen cselédlány. Saját magát Sipos Lajos, az idősödő “bútortervező rajzoló” képében formálta meg Molnár. Darvas Lili nagyot alakított a neki írt főszerepben, Zsazsa a nézőtérről követte az ismerős történetet.
1926-ban végül elváltak, hogy Molnár elvehesse a türelmetlenül várakozó Darvast Lilit, aki kezdett türelmetlen lenni. A válóper éppúgy teljes médianyilvánosság előtt zajlott, mint az egész közös életük. Fedák kezdetben nem kért pénzt a válás során, maga is jómódú volt:. “Nekem csak az összeget fizesse ki, amit nálam megivott!” – mondta. A végén azért csinos summával a zsebében írta alá a válási papírokat.
Több mint két évtizeddel később Fedák Sárit mint a rendszer ellenségét vidékre internálták. Itt, egy faluszéli kunyhóban a rádió kurta híréből értesült Molnár New York-i halálhíréről. Őszintén és sokáig gyászolta egykori szerelmét, akitől az esküvőjükkel vált külön. 1955. május 25-én halt meg, 75 éves korában.
Molnár Ferenc: Üvegcipő (részlet)
Adél: Eressz el. Hagyj békén. Hallgass meg komolyan. Ennek vége van. Mit nézel? Ennek vége. Nem érted? |
(Az Így szerettek ők című irodalmi szerelmes könyvben megjelent írás kibővített verziója)