John Glenn űrhajós neve sokak számára ismerősen cseng. Azonban ha Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan és Mary Jackson neve kerül szóba, róluk jóval kevesebben tudják, hogy milyen szerepet töltöttek be a 20. századi űrkutatásban. Pedig nélkülük Glenn sem jutott volna fel az űrbe 1962-ben, annak ellenére, hogy ebben az időben a szegregációra még bőven akadt példa (a faji alapú megkülönböztetést az 1964-es Civil Rights Act szüntette meg).
A Hidden Figures története az űrkorszak kezdetén, az űrverseny felpörgésének időszakában játszódik. Az USA kutatói kétségbeesetten igyekeznek embert juttatni az űrbe, ehhez pedig a legjobb elmékre van szükség. Bár a NASA-nál a kor átlagához képest sok nő dolgozott tudományos pozícióban, ilyen kaliberű kutatói poszt keveseknek jutott. Katherine G. Johnson matematikus zsenialitása azonban elengedhetetlen volt a sikerhez. Munkatársai, Dorothy Vaughan és Mary Jackson legalább ennyire fontos szerepet játszottak az űrutazás hajnalán.
A filmet a Bill Murray főszereplésével leforgatott St. Vincent című drámát is jegyző Theodore Melfi rendezte. Katherine G. Johnsont az Oscar-díjra jelölt, az Empire című sorozatban nyújtott alakításáért Emmy-díjjal kitüntetett Taraji P. Henson kelti életre. Mellette a hazánkban kevésbé ismert Octavia Spencer és Janelle Monáe tűnnek fel a vásznon, de a filmben szerepet kapott Kevin Costner, Kirsten Dunst és az Agymenők című sorozat Sheldon Cooperét alakító Jim Parsons is.
A film előzetese nemrég került fel a videomegosztó oldalakra, a hivatalos bemutatóra azonban egyelőre még egy picit várni kell: a Hidden Figures bemutatója 2017. január 13-án lesz.
További cikkek űrkutatásról az NLCafén:
- Éljen az űrhajózás, éljenek a nők!
- Űrhajósnőkkel erősít a NASA a Mars-misszió előtt
- Több mint tízezer naplementét látott az űrből az amerikai Scott Kelly