A fentieket a University of Southern California kutatói állapították meg, miután elemezték a 2015-ben bemutatott filmek 4370 olyan szereplőjét, akinek nevet adtak a filmesek (vagyis a statiszták, illetve az “ember a liftben”-típusú szereplők nem kerültek be az elemzésbe).
Árulkodó már a nemi megoszlás is: a szereplők 68,6 százaléka férfi, 31,4 százaléka nő. Az összes vizsgált szereplő 73,7 százaléka fehér bőrű,. 12,2 fekete, 5,3 százalék latin-amerikai, míg 3,9 százalékuk ázsiai. A múlt év 100 legsikeresebb filmjében nem volt ázsiai főszereplő, de még főbb mellékszereplő sem, míg a filmeket jegyző 107 rendezőből 10 nem volt fehér. A nőnemű rendezők aránya is elenyésző, az összes film 92,5 százalékát férfiak jegyzik.
Hasonló eredmények születtek, amikor azt vizsgálták, hogy milyen szereplők tűnnek fel a vásznon hiányos öltözetben vagy meztelenül: a női szereplők 30,2 százalékának kellett többet megmutatnia magából, a férfiak esetében ez az arány 7,7 százalék volt.
A leginkább hátrányos helyzetű társadalmi csoport az LMBTQI-embereké: a 4370 szereplőből mindössze 32 olyat találtak a kutatók, aki nem a hagyományosnak tekintett heteronormatív körből került ki. Egyetlen olyan szereplő sem volt, aki eltérő szexuális orientációjával együtt méltónak találtatott volna főszerepre, vagy főbb mellékszerepre. Hasonló helyzetben vannak azok a szereplők is, akiknek valamilyen testi vagy szellemi fogyatékosságuk van: a vizsgált csoport csupán 2,4 százaléka ilyen, főszerep nekik sem jutott.
További cikkek szexizmusról az NLCafén:
- Botrányt okozott a szexista szuperhősös póló
- Mondhat ilyet? Munkahelyi szexizmus elleni kampány indult az interneten
- Nőgyűlölő nézők tömegei rántják vissza a szexizmusba Hollywoodot