A 709 karátos drágakőre leadott ajánlatok kétmillió dollártól 7,8 millió dollárig (azaz 2,2 milliárd forintig) terjedtek. A legnagyobb ajánlatot Ray Diam belga gyémántgyűjtő képviseletében tette egy férfi, ám az ő pénze sem volt elég a gyémántra. Az aukció vezetője így végül lefújta az árverést. “Úgy határoztunk, hogy nem adjuk el a gyémántot, mert a felkínált legmagasabb ár sem érte el a kormány által várt összeget” – mondta Sahr Wonday.
Ahead of its auction tomorrow, I just held the 709-carat diamond, somewhere in #SierraLeone. In the presence of the owner & experts. pic.twitter.com/6csLDe8cQh
— Umaru Fofana (@UmaruFofana) 2017. május 10.
A Sierra Leone-i kormány ezek után nemzetközi árveréseken próbálja majd eladni a drágakövet: vagy egy antwerpeni, vagy egy Tel Aviv-i aukción fognak próbálkozni.
A több mint hétszáz karátos nyersgyémántot egy katolikus pap találta Kono körzetben, Sierra Leonéban. A drágakövet, amely egyike a valaha talált 20 legnagyobb gyémántnak, azóta az afrikai ország központi bankjában őrzik. A gyémánt egyben a legnagyobb, amelyet Sierra Leonéban 1972 óta felfedeztek, akkor bukkantak a 969 karátos Sierra Leone csillagára.
Az afrikai ország jól ismert a gyémántiparáról, melynek története meglehetősen mozgalmas. A gyémánteladások különösen nagy mértékben hozzájárultak az országban évtizedekig dúló polgárháborúhoz, a lázadók ugyanis fegyverre cserélték a drágaköveket.