Magyar ember találta fel a hot dogot?
Bár a hot dognál kevés amerikaibb ételt lehet elképzelni, eredettörténetét kutatva európai ősökre bukkanunk. Noha ennek a finomságnak nincs ismert feltalálója, a hot dog bölcsője alighanem Bécs vagy Frankfurt városában keresendő. A hozzávalók története pedig az ókorig nyúlik vissza. A kolbászról az első említés Homérosz Odüsszeiájában történik, de források szerint Gaius, Néró császár szakácsa is gyakran készítette az uralkodónak. Ám arról, hogy ki tette a húst először zsömlébe, már megoszlanak a vélemények.
Bécsben úgy tartják, hogy az Osztrák-Magyar Monarchiából Chicagóba emigrált Emil Reichel és Samuel Ladany (azaz Ladányi Sámuel) voltak az értelmi szerzők. A két férfi az 1893-as Világkiállításon mutatták be kreációjukat, ahol akkora sikert arattak, hogy később saját húsfeldolgozó üzemet nyitottak, a mai napig működik Vienna Beef Company néven.
Azonban, szúrós tekintetekkel találkozhat az, aki ezt a történetet Frankfurtban meséli el. Ott ugyanis úgy tartják, hogy városukban már 1487-ben elkészült az első hot dog. De Coburg városa is önmagának követeli a jogot, hogy a hot dog bölcsőjének címét viselhesse. Szerintük egy coburgi hentes és mészáros mester, bizonyos Johann Georghehner találta fel ezt a kombinációt, és a XVII. században utazott Frankfurtba, hogy találmányát hirdesse. Ennek némileg ellentmond, hogy a frankfurtiak két századdal korábban már falatozhattak belőle – legalábbis szerintük.
A hot dog névadója egy karikaturista
A hot dog szó egy sport-karikaturistától, Tad Dorgantól származik, aki 1901-ben egy baseball-mérkőzésről készített képes tudósításában használta először a kifejezést. Azóta a virslivel töltött lágy péksütemény meghódította Amerikát, majd ez egész világot. Az Amerikai Nemzeti Hot Dog Tanács kutatása szerint a legnépszerűbb hot dog-kiegészítő a mustár, a gyerekek körében pedig a ketchup.
Modortalanság villával enni a hot dogot
Szívesen kened meg ketchuppal a hot dogod? Késsel és villával falatozik belőle? Ha igen, akkor tudnia kell: súlyosan megsérti az Amerikai Hot Dog és Kolbász Tanács által összeállított hot dog-etikettet. Nem vicc, szerintük modortalanságnak számít a ketchup használata 18 éves kor felett, és visszatetszést keltő cselekedet evőeszközt használni a hot dog elfogyasztásához.
Szintén nem javasolt különleges kiflibe tenni a kolbászt. A hot doghoz sima kifli kell, a szárított paradicsomos és olívás különlegességek mellőzendők. Ahogy nem javasolt a díszes étkészlet sem, helyette a papírtálca vagy egyszerű tányér dukál.
A hot dog után nem ciki lenyalni az ujjad
A hot dogot teljes egészében meg kell enni, nem maradhat morzsa sem utána, mellé pedig valamilyen egyszerű ital ajánlott. Ha pedig valamelyik hozzávalótól ragadós lesz a kezed, nyugodtan lenyalhatod, a hot dog-etikett szerint. A szövetség szerint egyébként a hozzávalókat a félbe vágott kiflire kell tenni, először a folyékony dolgokat (mustár/ketchup), majd sűrű anyagokat (hagyma/ízesítés), utána a sajtot és a fűszereket, majd végül a kolbászt.
Csokiszószt a hot dogra?!?
Bár a hivatalos etikett tiltja, a mustár mellett a ketchup is kedvelt hozzávalója a hot dognak. Egy vonatkozó kutatás szerint 71 százalék a mustárpártiak aránya, 52 százalék mondja magát ketchup hívőnek, de számos verzió létezik a világban. A hot dog-ízlés területenként változó, míg New Yorkban a könnyed mustár mellé párolt hagyma dukál, addig Chicagóban a mustár mellett hagyma és paradicsomszeletek szerepelnek a kötelező hozzávalók között. A kutatás során gyerekeket is megkérdeztek arról, hogy milyen hozzávalóval dúsítanák a hot dogjukat, ha az édesanyjuk éppen nem nézne oda. A válaszadók 25 százaléka a csokoládészósz mellett tette le a voksát.
46 000 forintot is adtak már hot dogért.
A világ legdrágább hot dogját Seattle-ben adták el. A kiflibe wagyu marhából készült a kolbász, de olyan különleges hozzávalók is kerültek mellé, mint a libamáj, a szarvasgomba és a japán majonéz. A számlán 169 amerikai dollár állt, ez 46 ezer magyar forintnak felel meg.