A Chameleon Mask nevű eszköz első ránézésre olyan, mintha egy hetek óta meszkalinon és egyéb pszichedelikus tudatmódosítókon élő sci-fi rendező agyából pattant volna ki. Gyakorlatilag egy virtuális valóság sisakról van szó, amelynek az elejére egy táblagépet erősítettek.
A Chameleon Mask meghökkentő kinézeténél csak a funkciója furcsább: segítségével lehetővé válik, hogy, valaki más viselje az arcunkat, mi pedig láthassuk, hogy éppen hol jár és mit csinál.
Az eszköz ötlete Rekimoto Dzsun japán kutató fejéből pattant ki, aki egyenesen az Uber autómegosztó szolgáltatásához hasonlítja találmányát, csak élő emberekkel. Magyarul: ha például nincs kedvünk végigállni a sort a postán vagy az adóhivatalban, felbérelhetünk valakit, hogy tegye ezt meg helyettünk. A sorbanállás végén aztán saját magunk kommunikálhatunk az ügyintézővel, internetes kapcsolaton keresztül.
„A maszk elejére épített képernyőn látszik az arcunk, a hangunkat pedig egy hangszóró segítségével továbbíthatjuk oda, ahol fizikailag nem tudunk jelen lenni” – magyarázta Rekimoto találmányának lényegét. Bár hasonló, úgynevezett telepresence rendszerek léteztek már korábban is, azok jellemzően valamilyen guruló eszközre erősített táblagépet jelentettek. Rekimoto szerint, ha a maszkot viselő, minket helyettesítő ember hozzánk hasonló ruhákat vesz fel, az élmény sokkal teljesebbé válik, ráadásul, az eszköz segítségével a helyettesünk jobban ki tudja fejezni magát, mintha egy sima táblagép formájában jelennénk meg a távoli helyszínen.
„A kísérleteink szerint az emberek könnyebben fogadják el valós személyként a helyettesünket” – áll a Rekimoto Labs által kiadott közleményben. „Így teljesebb élményt nyújthatnak, mint a hagyományos, robotizált változatok.”
Arról nem szól a fáma, hogy a rendkívül elfoglalt vagy simán csak iszonyú lusta emberek arcát viselő helyetteseknek miért jó, ha valaki más bőrébe bújva parádéznak egy ormótlan sisakkal a fejükön.