A modern plakátművészet megalapozójaként és Párizs mítoszának megteremtőjeként is ismert francia Henri de Toulouse-Lautrec (1864–1901) grafikáiból nyílt kiállítás szerdán Salgótarjánban.
A Kesauri-gyűjtemény eredeti műveit a lengyelországi bemutatkozást követően először a nógrádi megyeszékhelyen láthatja a magyar közönség – hangzott el a szervezők szerdai sajtótájékoztatóján. A Belle Époque krónikása című tárlat csütörtöktől augusztus 16-ig látogatható a Dornyay Béla Múzeumban.
Bodor Kata művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum grafikai gyűjteményének muzeológusa a sajtótájékoztatón elmondta: Toulouse-Lautrec litográfiáival emelkedett ki, ezek az alkotások láthatók Salgótarjánban. Képzeljünk magunk elé egy hatalmas társasági életet élő művészt, aki ugyanakkor megszállottan kereste a művészet legapróbb technikáit, legnagyobb kuriózumait, a könyvekhez, zenealkotásokhoz készülő illusztrációkkal pedig megteremtette a reklám műfaját is, amit ma plakátként látunk az utcán – tette hozzá.
A válogatás a 37 évet élt, gazdag családból származó, testi fogyatékosságát sajátos iróniával kezelő Toulouse-Lautrec 53 alkotását mutatja be a 19–20. század fordulójáról négy témakör köré csoportosítva. Láthatóak az Au pied du Sinai című, 1898-as kötethez készült illusztrációi. A kőrajzok kivételes sorozata egy barát, a párizsi műkritikus, Arsene Alexandre számára készült. A második témakörbe francia melódiákhoz készített illusztrációi tartoznak. A kézzel számozott litográfiák Toulouse-Lautrec eredeti, 1895-ben az Éditions Joubert számára készített nyomóformái felhasználásával készültek Arches France vízjellel ellátott Arches vélin papírra. Yvette Guilbert-ről, Lautrec kedvenc modelljéről, a kor ünnepelt csillagáról szól a következő fejezet, a negyedik témakör pedig a festőművész, grafikus egyéb alkotásait tartalmazza.