Szabadon engedték az elmúlt két hétben az országon át kóborló medvét a szlovák-magyar határ közelében szerda éjszaka – közölte a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága csütörtökön. Az „ország medvéjének” útjáról többször is beszámoltunk: a nőstény medve először Nógrád megyében bukkant fel, majd csaknem 300 kilométeres kóborlása után a déli határ közelében, a Csongrád megyei Sándorfalva közelében fogták be a szakemberek.
A medve elengedésének helyszíneként olyan területet választottak ki a természetvédelmi szervezetek szakemberei, amely távol van a lakott településektől, tradicionális medveélőhely, ahol stabil medvepopuláció él és a szlovákiai medveállománnyal is szerves kapcsolatban áll – írták.
A kimerült állatot állatorvosok is megvizsgálták, és megállapították, hogy egy vadon élő, 10 évesnél idősebb egészséges nőstény medvéről van szó, amelynek várhatóan már nem lesznek további bocsai. A nemzeti parkok szakemberei a következő időszakban figyelik majd a medve mozgását, és ha újból lakott települések közelébe kerülne, azonnal „közbelépnek”.
Az elengedés körülményeiről azt írták, hogy este kilenc óra körül vették át a szakemberek a medvét szállító ládát közel az elengedés helyétől. A medve a szakadó esőben
kicsit gondolkodott, hogy egyáltalán kimenjen-e a ládájából, végül azonban némi noszogatás után éjfél tájban meggondolta magát, s komótosan kisétált az erdőbe, ahol fél percen belül el is tűnt.
A pénteken befogott, a kóborlás során kimerült 80-100 kilogrammos medvét az elmúlt napokban a Szegedi Vadaspark medveházában gondozták. Az állat május végén bukkant fel Nógrád megyében, majd dél felé tartva Abony, Kocsér, Tiszaalpár, Tömörkény és Dóc közelében figyelték meg.