Charles Ingram őrnagy volt a második ember a brit Legyen Ön is milliomos történetében, aki megnyerte az egymillió angol fontos (ez jelenleg közel 400 millió forintot jelent) fődíjat. Az őrnagy azonban a pénzt már sosem kaphatta kézhez, sőt az adás, melyben elvitte a fődíjat sosem került a brit ITV képernyőjére, és a nézők csupán azt láthatták, ahogy Ingram az első műsorban az ötödik kérdésig is csak két segítség felhasználásával tud eljutni.
A vetélkedőt ugyanis a csatorna nem élőben közvetítette, hanem egynapos csúszással engedte őket adásba, és amikor felmerült a gyanú, hogy Ingram némi segítséggel tudott csak szert tenni a főnyereményre, a férfit egyszerűen kiszerkesztették a másnapi műsorból, a csekkjét pedig még azelőtt érvénytelenítették, hogy beválthatta volna. Ingramet, a feleségét, Dianát valamint az állítólagos társukat, Tecwen Whittock-ot feltételes börtönbüntetésre ítélték, a család anyagilag csődbe ment, és még ma is nyögik mindazt, amibe még 2001 során belekeveredtek.
Bűnös vagy ártatlan?
Az eset akkora hírverést csapott, hogy nemcsak egy elképesztően népszerű dokumentumfilmhez szolgált alapul, hanem a Westenden egy színdarabot is bemutattak róla, ami alapján most elkészült egy háromrészes minisorozat Kvíz címmel, ami nálunk múlt héttől az HBO-n látható. Az Angliában még tavasszal bemutatott széria alaposan felkavarta az állóvizet Ingramék esete körül. Mostanáig ugyanis a közvélemény és a média egyértelműen bűnösnek kiáltotta ki a triót, és a vád szerint a várakozó játékosok között helyet foglaló Tecwen Whittock, és a közönségben ülő Diana Ingram beköhögésekkel jelezték a férfinak a helyes válaszokat.
Az őrnagy majdnem minden kérdésnél végigment az összes válaszlehetőségen, mielőtt döntött volna, és ez lehetőséget adott a társainak, hogy köhögéssel jelezzenek neki. Ingramékat elítélték, és ha Stephen Frears rendező (Veszedelmes viszonyok, Philomena) nem készíti el a Kvíz című sorozatot, az emberek szemében ők továbbra is bűnösök lennének. A sorozat azonban hirtelen megváltoztatta a közgondolkodást, felhívva a figyelmet néhány apróságra, amit korábban nemigen vettek figyelembe.
Az óvatos duhaj
A bíróságon például a csatorna által összevágott felvételt láthatták csak, ahol azokat a bizonyos köhögéseket külön kihangosították, miközben Ingram a teremben ezt nem hallotta ennyire kiemelve, sőt az adás alatt összesen 192 köhögés hangzott el, sok közülük rossz válaszoknál is. Gyanúra ad okot az is, hogy a nagy súgónak tartott Tecwen Whittock nem volt egy zseni, a saját körében a műsorban mindössze ezer fontot tudott hazavinni. Továbbá, ha Ingraméknek annyira kellett volna a pénz, akkor valószínűleg elfogadták volna az egyik brit bulvárlap ajánlatát, akik több százezer fontot adtak volna nekik azért, hogy exkluzívan az ő hasábjaikon vallják bűnösnek magukat, ők mégsem éltek a lehetőséggel, inkább csődbe mentek.
Maga a sorozat azért óvatos duhaj: nem mondja ki Ingramék ártatlanságát, inkább csak utal rá, és bizonytalanságban tartja a nézőit. A színészek az interjúkban elmondták, hogy sokszor kétféleképpen játszottak el egy-egy jelenetet: egyszer úgy, hogy minél gyanúsabbak legyenek, egyszer pedig úgy, mintha ártatlanok lennének, a rendező pedig a vágóasztalon választotta ki a neki megfelelő verziót.
Egy film három részletben
Bár a Kvíz elvileg minisorozat, gyakorlatilag egy három részre osztott filmről van szó, hiszen a részek együttes játékideje nem éri el a két és fél órát. A szerkezete is egy filmé: az első epizódban ismerjük meg Ingraméket és a családi kvízmániájukat, valamint ebben a részben mutatják meg, hogyan győzték meg a brit ITV-t arról, hogy kell nekik a Legyen Ön is milliomos formátuma. Izgalmas látni, ahogy egy próbajátékot például egy irodában játszanak, és rájönnek, hogy nagyobb a feszültség, ha nincs időlimit a kérdések megválaszolására, hanem hagyják a játékost hosszasan gondolkodni. A második rész nagy része Charles Ingram műsorbéli szereplésére fókuszál, gyakorlatilag rekonstruálták a műsort az alkotók, míg a záró epizód középpontjába Ingramék bírósági tárgyalása került. Míg az első két részben a rendező szándékosan teszi egyre gyanúsabbá a házaspárt, a bírósági részben egy hirtelen pálfordulással eléri, hogy meggondoljuk magunkat, és elbizonytalanodjunk: mi van, ha Ingraméket elhamarkodottan, meggondolatlanul ítélték el?
A Kvíz felépítése sikert aratott: nézők tömegei bizonytalanodtak el. Míg korábban Ingramék megítélése egyoldalúan a bűnös felé hajlott, a sorozat után az emberek fele elkezdte azt gondolni, hogy a házaspárt ártatlanul hurcolták meg, és a brit közösségi médiát ellepték az Ingramék ártatlanságát hangsúlyozó posztok. Az ITV még az eredeti, egészében sosem látott teljes Charles Ingrames epizódot is feltette a YouTube-ra, hogy segítsen minket a döntésben. Sokan azonban azt javasolják, inkább az Ingramékről készült dokumentumfilmre kellene figyelnünk, mert abban van a valóság, márpedig abban a köhögős őrnagyék egyértelműen bűnösnek tűnnek.
Ha szeretnéd megnézni a hírhedt Charles Ingram epizódot, itt a lehetőség: