Amire szükséged lesz:
- fényképezőgép állítható záridővel
- állvány
- távkioldó
- vízálló tok a kamerához
Fontos megjegyezni, hogy a viharfotózás nagyon veszélyes! Mielőtt nyakadba vennéd az állványodat és kiállnál a mezőre az ordító viharban (ne tedd!), kérlek, hogy olvass utána, hogyan kerülheted el a villámcsapást!
1. Figyeld az időjárást
Szerencsére ma már rengeteg szuper időjárás-oldal áll rendelkezésre, ahol élőben követhetjük a radaron a villámtevékenységet, a csapadék mennyiségét és a vihar mozgását. Az Időképen számtalan kamera közül választhatsz, amivel figyelheted, éppen merre jár.
2. Keress egy jó helyet
Törekedj arra, hogy a kompozició önmagában is szép legyen! Ha a kép villám nélkül is szuper, akkor villámmal fantasztikus lesz. Általános hiba, hogy az expozíciós értékeket az esti fényekhez állítják be. Ne próbáld meg kiexponálni a képet! Normál esetben a próbafelvételek majdnem teljesen sötétek, hiszen a főfényünk maga a villám lesz.
3. Ne ácsorogj egy állvánnyal a puszta közepén!
Ezt nem győzöm hangsúlyozni. A villám a legmagasabb pontokat keresi, így életveszéles a fotós állvány mellett várakozni a tökéletes képre. Érdemes beszerezni egy távkioldót, amivel biztonságos helyről is eltudjuk sütni a kamerát.
4. Ne a pillanatot próbáld elkapni
Ha azt hiszed, el tudod majd sütni a masinát a villámlás pillanatában, csalódni fogsz. Rövid záridővel szinte lehetetlen időben kapcsolni, ezért ajánlott legalább 20-30 másodperces expozíciós időt beállítani. f/8 blende, 30sec, ISO100-zal érdemes próbálkozni.
5. Használj nagylátószögű optikát
Rendkívül idegesítő, amikor pont elkerülik a villámok a képkivágásunkat. Használjunk nagylátószögű objektívet, hogy növeljük esélyünket! Valamint érdemes kicsit az égre komponálni, mivel a legtöbb villám csak az égbolton jelenik meg.
6. RAW-ban fotózz
Ezt amúgyis jó, ha megszokod. A RAW a digitális kor negatívja. Míg a túlexponált JPG fotó menthetetlen, a RAW akár -2, +2 fényértékkel is javítható. Ez a villámfotózásnál különösen hasznos, mert villámlások fényereje között is óriási lehet a különbség.
7. Készíts multiexpozíciót digitálisan
Ha szerencséd van, egy képen több villámlást is rögzíthetsz. Ha egy beállításból több jó képed is született, Photoshoppal készíthetsz multiexpot. A „Load files into Photoshop layers”-re kattintva ki tudjuk választani, melyik fotókat szeretnénk rétegeknek használni. A rétegek tulajdonságánál válasszuk a „lighten” opciót, így a legvilágosabb pontok nem fognak kiégni.
Jó fényeket, sok sikert!
Forrás: Peta Pixel