Borsod-Abaúj-Zemplén megyében korábban még nem észlelt madárfaj, egy jeges búvár került elő a Hejőkeresztúr melletti Debreczeni-tavon – számolt a Bükki Nemzeti Park a honlapján.
Először január 18-án pillantották meg a ritka madarat, de elég távol voltak tőle, és kezdett alkonyodni, ezért értékelhető fotót nem tudtak készíteni róla. Másnap azonban sikerült újra megtalálni a jeges búvárt, amely láthatóan jól érezte magát. Mint írják, sokat és hosszan bukott, és többször törpeharcsával a csőrében bukkant elő a víz alól.
A búvárféléknek két faja, a sarki búvár és az északi búvár rendszeres vonuló madarunk, valamint a be nem fagyó vizeinknél át is telelhetnek. A jeges búvárnak viszont mindössze ez volt 24. előfordulása volt Magyarországon. De még nála is ritkább a fehércsőrű búvár, melyet eddig csak három esetben figyeltek meg idehaza. Magyarországon minden búvárfaj védett, pénzben kifejezett természetvédelmi értékük 25 ezer forint.
A búvárfélék az északi félteke sarkköri és sarkkör környéki vizeinek fészkelő fajai. Táplálékuk elsősorban halakból áll, melyeket nevükhöz méltóan, víz alá bukva szereznek meg. Olyannyira alkalmazkodtak a vízi életmódhoz, hogy nem csak hogy esetlenül mozognak a szárazföldön, hanem fel sem tudnak szállni onnan.
(Kiemelt kép: BNPI/Fitala Csaba)