A koronavírus-járvány miatt 2020 tavaszán elmaradt a 40 év óta minden évben megrendezett Budapesti Tavaszi Fesztivál, most pedig úgy tűnik, hogy kiáll mögüle az állam.
A Népszava megkeresésére Gy. Németh Erzsébet kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes azt mondta, hogy az állam az idei évtől kivonul a fővárosi rendezvénysorozat finanszírozásából.
Lesz más?
„Az okokról semmiféle tájékoztatást nem adott” – írja a Népszava. Arról viszont tájékoztatták a felelős főpolgármester-helyettest, hogy a kormány döntése értelmében, a MÜPA szervezi meg a továbbiakban a kabinet által indítani kívánt új fővárosi tavaszi és őszi fesztivált.
A cikkből az is kiderül, hogy a kormány terveiben két új fővárosi fesztivál szerepel: az egyik a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek néven szerveznek tavaszi rendezvénysorozatot, míg ősszel Liszt Ferenc Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál néven terveznek fesztivált. A két programra idén 1,75 milliárdot szánnak a központi költségvetésből.
A városvezetés tudomásul vette a kormány döntését, és ennek ellenére folytatná a tavaszi fesztiválozás hagyományát, még ha egy kicsit másként is.
A tervek szerint:
- főként turistákat vonzó, elit kulturális esemény helyett az első évek pezsgését megidéző, a nagyközönség számára könnyebben befogadható programsorozatot szeretnének.
- ebben helyet kapnának új, alternatív művészeti ágak is.
- a márkanév maradna, az a főváros tulajdona.
- a főváros az idei rendezvényre külön nem tervezett támogatást, de a Budapest Brand Zrt. költségkeretét 1,35 milliárd forintban határozták meg.
- amennyiben a korlátozásokat nem oldják fel a fesztivál szokásos április eleji rendezési dátumára, akkor a főváros online térben szervezné meg hazai előadók bevonásával.
40 év hagyománya
Az első Budapesti Tavaszi Fesztivált 1981-ben rendezték meg, az ötlet az Országos Idegenforgalmi Hivatal vezető helyettese, Lengyel Márton fejéből pattant ki, A fesztivál az elmúlt évtizedekben bekerült a világviszonylatban is jelentős kulturális események közé.
Fotó: MTI