Több mint egy teljes nemzedékkel veti vissza az új típusú koronavírus-járvány a férfiak és nők közötti egyenlőség eléréséhez szükséges időt – állapítja meg szerda hajnalban közzétett jelentésében a davosi Világgazdasági Fórum (WEF).
A tanulmány szerint országonként nagyok az eltérések, de a jelenlegi helyzetben a WEF számításai szerint 135,5 év kell majd ahhoz, hogy a férfiak és a nők társadalmilag egyenlőkké váljanak. A WEF jelentésének 15. kiadása szerint ez 36 évvel több mint a járvány előtt volt. Ennyi idővel többre lenne szükség ahhoz, hogy a nők és a férfiak gazdasági, politikai, egészségügyi vagy oktatási téren egyenrangúvá váljanak.
„A járvány alapvető hatással volt a férfiak és a nők közötti egyenlőségre a munkahelyeken és a családokban egyaránt, többévnyi haladás veszett oda” – fogalmazott Saadiya Zahidi, a WEF végrehajtó bizottságának tagja.
A WEF kiemeli, hogy a világjárvány miatt több nő veszítette el az állását, mert a nők felülreprezentáltak azokban a szektorokban, amelyeket a pandémia okozta gazdasági hatások különösen hátrányosan érintenek. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet adatai szerint a nőknek 5, míg a férfiaknak 3,9 százaléka veszítette el állását a járvány miatt.
A jelentés ranglistát is felállított a világ országairól, amely szerint továbbra is Izland áll a legközelebb a nemek közötti egyenlőség terén, amelyet Finnország, Norvégia, Új-Zéland és Svédország követ.
További cikkeink a koronavírus-járvány témakörében:
- Németországban csak a 60 felettieknek adnak AstraZeneca-oltást
- Rusvai Miklós: kiderült, melyik vércsoportba tartozók kerülnek nagyobb eséllyel lélegeztetőgépre
- Az Egyesült Államokban már a járvány 4. hulláma tombol