Kiváltságból “ciki” tárgy, majd igazi trend lett
Egy tizedik századi arab tudós, Ibn al-Heitam volt az első, aki úgy gondolta, hogy egy megcsiszolt üveglencse segíthet, ha valaki látászavarral küzd. Ezt egy könyvben is leírta, amit 1240-ben fordítottak latinra. A könyv nyomán a 13. században olasz szerzetesek hegyikristályból és kvarcból félgömbölyű lencsét gyártottak, ami szöveg fölé helyezve felnagyította a betűket, ez lett az olvasókő, a szemüveg őse.
Az első szemüveg egy olaszországi szigeten, Muranoban készült el a 13. század végén: két domború csiszolt lencsét helyeztek egy-egy nyéllel ellátott fa karikába, majd ezeket összekötötték egy szegeccsel. A ma ismert és használt fülszemüvegek vagy száras szemüvegek végül a 18. században jelentek meg.
A szemüvegek óriási utat tettek meg azóta. A 19. századi cvikkerek a német elit kiváltságai voltak, míg végül elérkeztünk a modern korba, ahol a tudósok, kutatók, orvosok védjegyévé vált, de aztán eljutott mindenhova, lassacskán elérhető lett az átlagemberek számára is. Olyannyira, hogy a 80-as 90-es években volt olyan időszak, amikor ciki volt a “pápaszem” és rendre kigúnyolták azokat a fiatalokat, akik kénytelenek voltak szemüveget hordani. De szerencsére a szemüveglencsék evolúciója nem állt meg itt, és a 21. században már annyiféle megoldás létezik, hogy szemüveget hordani nemcsak simán kellemes, hanem egyenesen trendi.
Így vált divattá a szemüveg
A szemüvegek trenddé válásában mindig is nagy szerepe volt a hírességeknek. Olyan ikonikus színészek népszerűsítették a lencséket, mint Sophia Loren vagy Grace Kelly, de viselt oversize macskaszem szemüveget Marilyn Monroe is. Napjainkban híresen jól mutat benne Diane Keaton és Meryl Streep, de a fiatalabb generációk is örömmel viselik, például Anne Hathaway, Katy Perry és Megan Fox.
A celebritások mellett a “hipszter” stílus hozta el a túlméretezett szemüvegkeretek virágkorát, amely tökéletesen passzol a szakállhoz és a barber shopos trendekhez, mint, amilyen például a tetoválás is.