Minden eddigi magyar aukciós rekordot túlszárnyalva 460 millió forintért kelt el Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című festménye a Virág Judit Galéria vasárnap esti aukcióján a Budapest Kongresszusi Központban.
Már a kép kikiáltási ára is rekord volt a hazai aukciók történetében, a kép 160 millió forintról indulva érte el az új magyar csúcsot.
A legutolsó rekordot ugyancsak Csontváry egyik műve, a Traui tájkép naplemente idején című festmény tartotta. A képet a galéria 2012-es árverésén 240 millió forintért árverezték el. A Titokzatos sziget leütési árával ez a csaknem tízéves rekord dőlt meg – hangsúlyozta az aukció után Kelen Anna művészettörténész.
A rekordok azzal magyarázhatók, hogy Csontvárynak mintegy 100 darabos életművéből alig több mint egy tucat van magángyűjteményben, 30 év alatt ez volt a hetedik Csontváry-mű, amelyet elárvereztek, 2000 óta pedig csupán négy alkotása szerepelt aukción.
A festő egyik legrejtélyesebb műve
Az 1903-ban készült Titokzatos sziget Csontváry egyik legrejtélyesebb műve, amelynek jelentését a mai napig nem sikerült megfejteniük a művészettörténészeknek. A képen álomfigurák idézik fel a múltat és a jövőt egy képzeletbeli szigeten. A csöppnyi földdarab és a külvilág közti átjárás lehetőségére apró vitorlás motívuma utal. A szimbólumokban gazdag műalkotást intenzív, meleg színek és ragyogó fényhatás jellemzi.
(MTI)