Elképzelhető, hogy nem fiókáit védelmező madár, hanem emberek nevelte varjú támadhatott az újpalotai óvodában. Ilyen „vérvarjakat” szerepeltettek Hitchcock kultikus filmjében is – derítette ki a 24.hu.
Mint minden évben, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is figyelmeztetett, hogy lakott területen a varjúfélék, különösen a dolmányos varjak április végétől induló és akár június közepéig tartó fiókareptetésekor számíthatunk madártámadásokra. Arról van szó, hogy a szülők aktívan és agresszívan védelmezik a fészket elhagyó, de még nagyon ügyetlen, sokszor röpképtelen kicsinyeiket.
Az ember észre sem veszi, hogy a fióka valamelyik közeli bokor alján, lombok mögött rejtőzik, de a szülők sem tudják, hogy épp nem varjúhúsra fáj-e a fogunk. Ilyenkor iszonyú ricsajt csapnak, mintha veszekednének velünk a közeli fákról, és a fejünk felé repülve próbálnak elijeszteni.
A közelmúltban azonban volt egy országos figyelmet felkeltett ügy, mely nem illik bele a fiókaféltésből elkövetett támadások sorába.
Egy XV. kerületi óvodába két mentőegységet is riasztottak varjútámadás miatt, kórházba senkit nem szállítottak, ám a helyszínen hat gyereket és egy felnőttet kellett ellátni.
Az eset kapcsán a 24.hu megkereste Orbán Zoltánt, az MME szóvivőjét, hogy mivel magyarázható a szokatlanul vad viselkedés. Válasza azonban egészen más megvilágításba helyezi a történetet:
A rendelkezésre álló információk alapján felmerülhet, hogy itt nem fiókavédelemről van szó, hanem emberek által nevelt, agresszív „vérvarjú” állhat a háttérben.
A „vérvarjakat” az ember hozzá létre
A 24.hu cikke rámutat, hogy a konkrét eset tudományos igényű feltárása lehetetlen, ám a jelenség egyszerre érdekes és aggasztó. Maga a vérvarjú szó a média alkotása, tavaly egy újlipótvárosi támadássorozat alkalmával született, és ha kicsit szenzációhajhásznak is tűnik, remekül szemlélteti a különbséget a rendszerint ártalmatlan, teljesen természetes fiókavédő, és a szóban forgó abnormális viselkedés között.
Megesik, hogy jó szándékú emberek árvának gondolt varjúfiókákat magukhoz vesznek és felnevelnek. Csakhogy egy vadállat attól még vadállat marad, az évezredes háziasítást nem pótolja a legodaadóbb gondoskodás sem. Az így nevelt állat elveszíti félelmét az embertől, ráadásul összeköti az élelemmel. Innentől kezdve pedig a folytatás az adott faj és egyed vérmérsékletén múlik.
A fiatal állatok, így a varjúfiókák nagyon agresszíven tudják követelni az élelmet a szülőktől, a gondozó embertől, rászállnak az ember vállára, fejére, csipkednek. A szakember megjegyzi, Hitchcock kultikus filmjében ezt használták ki a madártámadások eljátszására. Az otthon nevelt varjak természetes viselkedésüknél fogva rendkívül „pofátlanok”: mindent ellopnak, felborogatnak, terrorizálják a családtagokat. Képtelenség velük együtt élni a lakásban, így a történet vége általában az, hogy örök érvénnyel kinyitják nekik az ablakot – vagy csak egy óvatlan pillanatban meglépnek otthonról.
Az ilyen madarak az emberektől odakint sem tartanak, és továbbra is élelmet követelnek tőlük a varjúlétükből fakadó vehemenciával, ami rendkívül ijesztő.
Ezért vethetett célba gyerekeket
És miből gondolhatjuk, hogy az újpalotai óvodában ilyesmiről lehet szó? Onnan, hogy a két támadásforma erősen eltér egymástól. A fiókáit féltő madár inkább szemből támad, jól látható módon, megadva a menekülés lehetőségét, hiszen ő sem szeretne megsérülni egy „összecsapásban”. Nagydarab, dominánsnak tetsző emberekre csap le, elsősorban férfiakra, mert őket tekinti fő veszélyforrásnak.
Ezzel szemben a „vérvarjú” általában hátulról érkezik, a fejet és a nyak környékét célozza: teszi ezt ugye szórakozásból, hogy minél nagyobb riadalmat okozzon, illetve mint említettük, ez az élelem kikövetelésének is a módja „varjúnyelven”. És ami a lényeg, ez a viselkedés inkább a kisebb, gyengébb célpontokra, gyerekekre, nőkre, idősekre irányul.
A hírportál azt is felidézte, hogy tavaly Újlipótváros Duna-parti sávját terrorizálta egy dolmányos varjú, amivel a média is sokat foglalkozott. Esetében megfigyelték, hogy miután „kiszórakozta magát”, mindig ugyanabba az irányba távozott Buda felé. Illetve évekkel korábban egy idősotthon lakóit terrorizálta hosszú ideig egy dolmányos varjú – mint kiderült, a madarat az ott élők nevelték fel, és nem tett mást, mint visszajárt táplálékért és játszani. Csakhogy a kifejlett madár csipkedése, hajhúzása, fejre repülése már egyáltalán nem volt vicces.
Mit lehet ilyenkor tenni?
Általánosságban keményen, támadólag fellépni, odacsapni, elijeszteni.
A fiókaféltésből eredő támadások ellen is eréllyel védekezhetünk, illetve az sem árt, ha tisztában vagyunk a környék varjúfészkeinek elhelyezkedésével, és ebben a legfeljebb másfél hónapos időszakban tiszteletben tartjuk a madarak igényeit is. A szülők, a pedagógusok – különösen az óvodákban – magyarázzák el a gyerekeknek március-áprilisban, hogy a varjak is ugyanúgy féltik és védik a fiókáikat, mint mi, emberek a gyerekeinket.
Tanítsuk meg nekik, hogy ilyenkor mit kell tenni – ne szaladjunk el, tömörüljünk össze, és hadonászva, kiabálva, akár énekelve-nevetgélve mi ijesszünk a varjúra. Ha pedig fiókát látunk a talajon vagy az alsó ágakon, messzire kerüljük el, amíg a szüleik el nem vezetik.
Budapesten a varjak miatt 2019-ben le kellett zárni egy játszóteret a VIII. kerületi Tömő utca és Füvészkert utca kereszteződésében. Akkor azonban a fészküket védő, harcias madarak támadták a járókelőket a téren.