A két év kihagyás után újra megrendezett Oktoberfestnek már vége, és ahogy az lenni szokott a nagy fesztiválok után, aki ott volt, igyekezett jól érezni a magát, a közvélemény meg huhog a fesztiválárakon. Megtörtént ez idén is, most éppen három korsó sör és két adag biokacsa számlája okozott felhördülést a német sajtóban.
A videó felirata szerint a helyszín az idei Oktoberfest egyik kisebb sátra, a Wildstuben. Szól a muzsika, ritmusra mozog a felszolgáló is, míg a csapos a legnagyobb lelki nyugalommal poharazza össze a kiöntésre érdemes, túlfolyt sörmaradékot.
Az internetre kikerült videó itt megnézhető.
Az így összelocsolt, megfáradt sör bizony a fesztiválon korsóba (bajorul Maß-ba) kerül, de csupán eddig tart a videó, a továbbiak már nem látszanak, mi lesz a sorsa a higiéniai és kulináris elvárások alatt teljesítő „újrahasznosított” sörnek. Az öt nappal ezelőtt felkerült videó alatt mintegy 1600 ember poénkodik, szörnyülködik és vitatkozik a látottakon.
A pultos mellett felhozott legerősebb érv, hogy eldugult a lefolyó, és csak így szedte össze a felesleges sört a végleges kiöntés előtt.
Kíváncsiak voltunk egy sokat látott vendéglátós véleményére. A jelenleg Ausztriában dolgozó felszolgáló így kommentálta a látottakat:
„A ’90-es évek óta vendéglátózom, de olyat még nem hallottam, hogy a sörtől eldugulna a lefolyó” – mondta nevetve.
„Jól látható, hogy olyan korsóba gyűjti a lefolyóból a sört, amilyet később odaad a pincérnek, hogy kivigye az asztalhoz.”
„Köztudott, hogy a sört szén-dioxiddal szépen újra lehet habosítani vagy szódával felspriccelni, így a régi sört is el lehet adni újként, ha jól le van hűtve. Mindkét módszer a pult gazdaságos működését segíti elő”
– tette hozzá ironikusan.
Akkor kerül ennyi kifolyt sör a gyűjtőtálcára és a lefolyóba, ha gyorsan csapolják a sört, az behabosodik, és le kell szedni a tetejéről kanállal a habot. Értelemszerűen a tálcán gyűlő sör utólagos összeöntése finoman szólva sem korrekt, különösen nem a 13.80 eurós korsónkénti áron, ami több mint 5600 forintot jelent egyetlen krigliért.
Gyönyörködjünk ebben a másik felvételben, ami nem az Oktoberfesten készült, a helyszín nem ismert – a metódus annál inkább.
Ezen a ponton kell megemlékeznünk egy idehaza is ismert jelenségről, amit neveznek törlésnek és csavartnak, valamint asztali bornak is. Az urban legendként élő sztoriknak sajnos sok a szemtanúja: a törlőrongyokból kicsavart, újraértékesített nedűk és a (retkes) pulton kifolyt, pohárba összeterelt borok sajnos nem a képzelet szüleményei.